Serra Karaçam

serrakaracam@istiklal.com.tr
02 Aralık 2020 Çarşamba
Trump’ın son hareketi ne olabilir?

ABD başkanı Trump seçimi kaybetti. Yasal savaşları, eyaletlerin yenilgisini onaylamasını engelleyemedi. Başkan Trump ve avukatlarının seçim sonucunu sorguladığı...

07 Kasım 2020 Cumartesi
ABD seçimleri ve Trump’ın itirazı

ABD seçim sistemi başkan seçilemezse Kongre’nin devreye girmesine kadar uzanabilecek bir sistem. ABD başkanını popüler oylar belirlemiyor. Eyaletlerin seçtiği seçiciler de14 Arallık’ta başkanı seçecek. Eyaletler 8 Aralık’a kadar seçiciler ile ilgili anlaşmazlığı çözmek durumunda…

03 Kasım 2020 Salı
DEMOKRATLAR ADINI KOYDU: DARBE

Demokratlar çeşitli itirazları bekliyorlar. Çeşitli şekillerde oyların geçersiz sayılma olasılığı, postayla oy kullanmayı savunan demokratların da sandığa giderek oy kullanmayı teşvik etmesine yol açtı. Olası bir düzenlemede oyların boşa gitmesinden korkar hale geldiler. Seçim merkezlerinde görevli olmak için çağrılar yapmaya başladılar.

28 Ekim 2020 Çarşamba
ABD'DE SEÇİM DALGASI

Seçim haftası öncesi son haftaya girdik. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz hafta her an durdukları yön değişebilir olarak görülen Pennsylvania gibi eyaletlere ziyaretler düzenledi. Bu eyaletler swing state olarak anılıyor. 2012’de Obama’ya oy veren eyaletlerin bazısı 2016’da Trump’a oy verdi. Yani bu eyaletler katı Cumhuriyetçi veya Demokrat olmayan, oylarının yönü değişebilen eyaletler.

23 Eylül 2020 Çarşamba
ABD neyi kaybetti?

ABD’de  BM Genel Kurul gündemi yanı sıra Trump’ın yargıç ataması ve seçim tartışması sürüyor. Hayatını kaybeden liberal feminist yargıç RBG, defin öncesi Kongre’de yatma onuru verilen ilk kadın olacak.

14 Eylül 2020 Pazartesi
Online BMGK ve Multilateralizm

Bu yıl BM Genel Kurulu salgın nedeniyle online olarak toplanacak. Genel Kurul toplantıları 15-30 Eylül arasında programlandırıldı. Senenin en önemli üst düzey etkinliğiyse 75. yıl anma toplantısı. Toplantının başlığı 'The Future We Want, the UN We Need: Reaffirming our Collective Commitment to Multilateralism'. Yani farklı devletletin ortak bir hedef doğrultusunda aynı ortak çıkar için işbirliği yaptığı bir dünya düzenine olan bağlılık...

05 Eylül 2020 Cumartesi
Kaybedenleri kim sever?

ABD’de iki partinin kongrelerinin ardından seçim yarışı ilginç gelişmelerle sürüyor. Hem Trump hem Biden Kenosha’ya gitti. Trump protestolarda malları zarar görenleri ziyaret etti, Biden polisçe vurulan Blake’in ailesiyle ve vurulan Blake ile telefonla görüştü, polislerin ceza alması çağrısında bulundu.

25 Ağustos 2020 Salı
İki Kongre, İki Parti

Demokratlar nasıl uzun yıllardır veya kendilerini bildi bileli Cumhuriyetçi oldukları halde Trump’a karşı Demokratların Safına geçenlerin desteğini ön plana taşıdıysa, Cumhuriyetçi Parti kongresinde de benzer Demokratlar gördük. Bolca Afrikalı Amerikalı konuşma yaptı. “Radikal İslami terör” sözünü bir kez duydum.

20 Ağustos 2020 Perşembe
Harris'in tarihi adaylığı ve sanal kongre

Biden kongreyi Delaware’deki evinden takip ediyor ve Perşembe günü akşamı yapacağı konuşmayı da buradan yapacak, Bu şekilde Trump yönetiminin toplantılarında maskeyi zorunlu dahi tutmadığı bir ortamda kendilerinin salgını ne kadar ciddiye aldıklarını göstermiş oluyor.

17 Ağustos 2020 Pazartesi
Globalist Biden, Türkiye ve Harris

ABD Demeokrat Parti başkan adayı Joe Biden’in Türkiye muhalefetine destek vurgusu Türkiye’de tepkilere yol açtı. Türkiye Joe Biden’ı, başkan yardımcısıyken, John Kerry’nin Dışişleri Bakanlığı döneminde gerçekleşen 15 Temmuz darbesi ardından, Türkiye’ye yaptığı ziyaret ile hatırlıyor. Biden’in ziyareti geç olduğu için serin olarak nitelenmekle, Türkiye de onu serin karşılamıştı.