Serra Karaçam

serrakaracam@istiklal.com.tr
23 Eylül 2021 Perşembe
Erdoğan’dan Manhattan çıkarması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gerçekleştirdiği Amerika Birleşik Devletleri ziyareti yıllardır yapımının tamamlanması beklenen Türk Evi’nin açılışı ile gerçek anlamda taçlandı. 

02 Eylül 2021 Perşembe
Kürtaj yasağı, İda, Zelensky ve Afganistan…

Afganistan konusunda çalışan ABD'li diplomatlar artık Katar'da olacak. Geride kalan Amerikalıları ve Afganları dışarı çıkarmak için ABD'nin Taliban'a ne gibi bir koz sağlayacağı henüz belli değil.

24 Ağustos 2021 Salı
CIA, TALİBAN, AIRBNB, AFGANİSTAN VE TÜRKİYE

Washington Post, CIA Direktörü William Burns'ün, Kabil'de Taliban lideri Abdül Ghani Baradar ile gizli bir görüşme yaptığını duyurdu. Yani batı Taliban’ı tebrik eden “İslamcı” radikal örgütleri gözetlerken ABD Savunma bakanlığı kontrol noktalarında diyaloğun sürdüğünü ifade ederken, Doha görüşmelerinde aktör olan Taliban liderliği ile birebir görüşülmüş.

17 Temmuz 2021 Cumartesi
ABD’de FETÖ ve iade…

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıl dönümünü anıyor. Halk direnişi 251 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Darbe, Türkiye ordusu içindeki Fetullah Gülen örgütüyle işbirliği yapan bir grup ve/veya hizipler tarafından hükümeti devirmek için tanklar, savaş uçakları ve helikopterler kullanılarak düzenlendi. 

07 Temmuz 2021 Çarşamba
Afganistan ve Türkiye’nin rolü

ABD kurumları, Türkiye’nin Afganistan Kabil Havalimanı’nda üstleneceği rolün aşağı yukarı belli olmasının ardından yaptıkları açıklamalarda Türkiye ile ilgili negatif konuşmamaya gayret ediyor. 

09 Haziran 2021 Çarşamba
Biden'ın demokrasi liderliği mesajı

Başkan Biden'ın Avrupa'ya seyahatinde; ABD'nin, demokrasi ve otokrasi arasındaki küresel mücadeleye liderlik etmeye hazır olduğunu göstermek de hedeflerden biri.

28 Mayıs 2021 Cuma
ABD yargısında siyasallaşma ve Trump

Trump, işle ilgili davalarından birinde kaybederse, şirketleri büyük cezalara maruz kalabilir. Bu olası cezalardan ayrı olarak bile, imparatorluğun giderek artan borç yükümlülükleri ve azalan gelirleri altında mücadelesi hayli zor. İtibarı düşsün diye bekleyenler var.

21 Mayıs 2021 Cuma
ABD, BM, ateşkes ve Filistin barışı…

HAMAS; direnişin İsrail’e geri adım attırdığını duyururken; Netanyahu HAMAS’ın iflas ettiğinde ısrarcı. Haniye, Filistin direnişinin ABD'nin 'sözde' yüzyılın anlaşmasını 've İsrail'le normalleşme projelerini boşa çıkardığını ifade ediyor.

17 Mayıs 2021 Pazartesi
ABDLİ DEMOKRAT AZINLIĞIN GÜCÜ FİLİSTİN’E YETER Mİ?

ABD siyasetinde Cumhuriyetçi ve muhafazakar gelenek; siyaseten Biden yönetimi ile “HAMAS’ın yüz bulduğunu” düşünüyor veya bu söylemi kullanmak işlerine geliyor. 

01 Mayıs 2021 Cumartesi
Biden - Erdoğan görüşmesi

Bu hafta Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne, Demokrat Senatörler Edward J. Markey (Mass), Ron Wyden (Ore.),ve Jeff Merkley (Ore.) tarafından 2017 ve 2019 yılında ABD Kongresi'ne sunulan "Türkiye İnsan Haklarını Geliştirme Yasası" (Turkey Human Rights Promotion Act) 2021 versiyonu yeniden sunuldu.