Serra Karaçam

serrakaracam@istiklal.com.tr
16 Haziran 2022 Perşembe
Kaşıkçı caddesi ve Schaack’ın brifingi

Amerikan Dışişleri Bakanlığına sivillerin güvenliği ve insan hakları alanlarında danışmanlık veren ofisin başında olan büyükelçi Van Schaack; “Ukrayna'da Savaş Suçları ve Hesap Verebilirlik Üzerine” bir briefing düzenledi. 

20 Mayıs 2022 Cuma
ABD Neden Türkiye'den emin?

İsveç ve Finlandiya'nın NATO katılımına Türkiye'nin itirazı, daha önce NATO katılım sürecinde benzer tartışmaların yaşanıp yaşanmadığını gündeme getirdi. Yunanistan, Yunan mirasını çalma girişimi olduğu gerekçesiyle ülkenin adını protesto etmek için Makedonya'nın bloğa kabulünü yıllarca engelledi.

14 Mayıs 2022 Cumartesi
NATO genişlemesi ve ABD’nin Kuzey Suriye hareketi

ABD Ukrayna için çeşitli yardım paketlerini Kongre’den geçirerek onaylamaya çalışırken, Suriye'nin kuzeyi için burada işbirliği yaptığı gruplara Esad'ın kontrolü dışında hayatta kalmaları için kapı açmış oldu…

28 Nisan 2022 Perşembe
Gezi, Özel, Gazetecilik, Tarafsızlık

Bir ülkenin güvenlik gerekçesiyle aldığı biber gazının; insan hakları komiserlerine şikayetle ithalatını engellemeye çalışan bir insan ulusal güvenlik hedefi olarak görülür mü? 

12 Nisan 2022 Salı
Pentagon: Muhtemelen vahşet yoğunlaşacak 

Pentagon basın sekreteri John Kirby Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın Ukrayna işgaline liderlik etmek üzere yeni atanan Rus generalin, sivillere zarar vermemekle ilgili savaş yasalarını "tamamen göz ardı etme" geçmişine sahip olduğunu söyledi. 

20 Mart 2022 Pazar
ABD’NİN TÜRKİYE’YE “S-400 FEDAKARLIĞI” TEKLİFİ

Geçtiğimiz günlerde “konuya aşina olan üç kaynağa” dayandırılan habere göre: ABD, Türkiye’ye; Rusya yapımı S-400 füze savunma sistemlerini, Ruslarla savaşmasına yardımcı olması için Ukrayna'ya göndermesi konusunu “gayri resmi olarak” gündeme getirdi.

01 Kasım 2021 Pazartesi
Biden-Erdoğan görüşmesinden ne çıktı?

Biden Erdoğan görüşmesinden çıkan sonuç toplantının hemen akabinde ortaya çıkabilecek bir sonuç değil.  Biden’in G20 gündemi daha çok tedarik zinciri krizi  ve global vergi konusuydu ve Glasgow’da da iklimle ilgili ajandayla gitti. 

20 Ekim 2021 Çarşamba
Colin Powell, 6 Ocak, Trump ve Cumhuriyetçiler

Trump yalan haber medyasının Powell’in ölümünde Powell’a iyi muamele ettiğini söylerken, Haas, eleştirmenleri; Powell’ın Saddam'ın kitle imha silahlarına sahip olduğuna inanmış olduğunu görmezden gelmekle suçluyor.

23 Eylül 2021 Perşembe
Erdoğan’dan Manhattan çıkarması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için gerçekleştirdiği Amerika Birleşik Devletleri ziyareti yıllardır yapımının tamamlanması beklenen Türk Evi’nin açılışı ile gerçek anlamda taçlandı. 

02 Eylül 2021 Perşembe
Kürtaj yasağı, İda, Zelensky ve Afganistan…

Afganistan konusunda çalışan ABD'li diplomatlar artık Katar'da olacak. Geride kalan Amerikalıları ve Afganları dışarı çıkarmak için ABD'nin Taliban'a ne gibi bir koz sağlayacağı henüz belli değil.