CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimler Çalıştayı öncesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, CHP’li diğer belediye başkanları ve il yöneticileri ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

Heyet, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine çıktı. Mozoleye çiçek bırakan Özel, daha sonra beraberindekilerle saygı duruşunda bulundu.

Heyet, sonrasında Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Özel, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı ve 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de mezarını ziyaret edip çelenk koydu.

A A 20240420 34318283 34318267 C H P H E Y E T I A N I T K A B I R I Z I Y A R E T E T T I

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, parti genel merkezinde düzenlenen Yerel Yönetimler Çalıştayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, seçilmiş belediye başkanları ve il başkanlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özel, "Gün oldu parti baraj altında kaldı, gün oldu çelengi il başkanları kendileri taşıdı ama 81 ilde 973 ilçede, Atatürk'ten emanet bu bayrağı yere düşürmeden bugünlere taşıyan ve onların sayesinde ki baba evi herkesin içine doğduğu, büyüdüğü, başı sıkışan herkesin çorbasının kaynadığını bacasının tüttüğünü bildiği, bir gün ihtiyaç duyarsa kapısının açılacağını bildiği yerdir. Bu baba evinin tapusu bir kişiye kayıtlıdır, o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür." diye konuştu.

"SEÇİMLERİ TÜRKİYE İTTİFAKI KAZANMIŞTIR"

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde CHP'nin kazandığı belediyeleri hatırlatarak, CHP'nin toplumun her kesiminden oy alabildiğini söyledi.

 Özel, "Seçimleri Türkiye ittifakı kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır. Türkiye ittifakının belediye başkanlarına selam olsun." ifadesini kullandı.

Başlarının üzerindeki yüzde 25'lik cam tavanı "tuzla buz" ettiklerini vurgulayan Özel, artık Türkiye nüfusunun yüzde 65'ine 408 CHP'li belediye başkanının hizmet edeceğini söyledi.

Özel, yola çıkarken partilerinin kadın ve gençlerin partisi olacağı vurgusunu yaptıklarını anımsatarak, "Bugün 35 seçilmiş kadın belediye başkanımız görevi başındadır. 2019'a göre tam 3,5 kat, yüzde 350'lik bir artış. Asla yeterli değildir ama atılan bu kararlı adım çok önemlidir." ifadelerini kullandı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEPKİ

CHP Lideri Özgür Özel, muhafazakar ve milliyetçi demokratlardan oy alarak yerel seçimlerden birinci parti olarak çıktıklarını ifade etti. Bu başarıda payı olanların Türkiye İttifakı''nı oluşturduklarını söyleyen Özel konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Yerel seçimleri Cumhur İttfakı kazandı" ifadelerine yanıt verdi. Özel, "Seçmenin mesajını anlamadıkları ortada. Seçimleri biz kazandık diyecek kadar seçmene karşı küstahlaşmış ve kibrinden arınamamış bir noktadadır" dedi.

Genç belediye başkanı oranlarındaki artışa dikkati çeken Özel, CHP olarak seçimlerdeki başarılarının 3 anahtarlarının "gençler", "kadın belediye başkanları" ve "bilimsel yöntemlerle seçime hazırlanmaları" olduğunu bildirdi.

A A 20240420 34321142 34321133 C H P Y E R E L Y O N E T I M L E R C A L I S T A Y I

Özel, şöyle konuştu: "Ölçme değerlendirmeyi bundan sonra siyasetimizin odak noktasında tutacağız. Belediyenin boyutuna göre üçer, altışar aylık, birer yıllık ölçme değerlendirme raporlarını, karneleri, merkezi olarak çıkaracak ve paylaşacağız. Doğru yapanı örnek gösterecek, yanlış yapanı doğruya davet edecek, doğruları hep beraber tekrar edecek, yanlışlardan hep beraber uzak duracağız. Eğer ibre yukarıysa devam edeceğiz, durağansa doğrusunu arayacağız, aşağı ise mutlaka yanlıştan döneceğiz."

Seçmenlerin CHP'li belediye başkanlarının omuzuna önemli bir yük yüklediğini bildiklerini belirten Özel, "Biz bunu bir zafer olarak görmüyoruz. Evet, bir başarıdır, önemli bir başarıdır ama zafer değildir, görevdir. Görev, önümüzdeki ilk seçimlerde parti iktidar olduğunda, bu iktidar değiştiğinde ancak zafere dönüşecektir." dedi.

- "CUMHURİYETİN İKİNCİ YÜZYILINDA CUMHURİYETİN TARİHİNİ YENİDEN YAZMA FIRSATINI YAKALADIK"

Tarihin akışını değiştirme fırsatı yakaladıklarını vurgulayan Özel, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, cumhuriyetin tarihini yeniden yazma fırsatını yakaladıklarını dile getirdi.

 Özel, "Yetkiyi kimden aldığımızı biliyoruz. Bir kredi açılmıştır. Açılan kredi tüketelim diye verilmiş bir tüketici kredisi değildir. Açılan kredi düpedüz bir yatırımcı kredisidir. Aynen bir bankanın bir firmaya açtığı yatırımcı kredisi gibi. Yatırım için Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmıştır seçmen." ifadelerini kullandı.

Eğer, bu krediyi doğru kullanırlarsa, milletin, "Gelin bu ülkeyi de yönetin" diyeceğini ifade eden Özel, belediye başkanlarına, "O yüzden dünya üzerinde hiçbir belediye başkanına verilmemiş sorumluluk size verilmiştir sizin sırtınızdadır. Sabah yataktan kalkarken sizden ricam belediyeyi kazanmış muzaffer komutan, tadını çıkarmaya giderek değil, 4 yıl sonraki büyük mücadelenin ilk günlerini yaşayan, enerjisi olan, özgüveni tam ve büyük zafer için şu anda çalışmak zorunda olan neferler olarak kalkın. Ben her sabah yataktan bu niyetle kalkıyorum." diye konuştu.

A A 20240420 34321142 34321129 C H P Y E R E L Y O N E T I M L E R C A L I S T A Y I

'KUTUPLAŞMAYI KIRMAK İÇİN ADIM ATACAĞIZ'

Bayramda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak bayramlaştığını hatırlatan Özel, şöyle konuştu: -18 liderle bayramlaştım. CHP, herkesle bayramlaşabilen tek partidir. Bundan sonraki süreçte yüz yüze bir görüşme gerçekleştireceğim. Türkiye ekonomisinin yüzde 80'ine yerel yönetim hizmeti veriyoruz.

Türkiye çok büyük bir sıkıntı içinde. Yoksulluk var, işsizlik var, ekonomik krizlerin sosyolojik, toplumsal krizlere dönüşme potansiyeli var. O coğrafyada milletin yetki verdiği iki kişi var. Birisi genel yönetim yetkisini kullanıyor, diğeri yerel yönetim yetkisini kullanıyor. Bu iki yapının çatışması, sürtüşmesi, kapışması millete kaybettirir. Yurt dışından bulunmuş hazır fonların Türkiye'ye hizmete sunulmaması milletimize kaybettirir.

Millet böyle hataları affetmez. Biz kibre kapılırsak bize, kim kibre kapılırsa ona hesap sorar. Biz bir nezaket telefonu açtık, şimdi bir çalışma ziyaretine gideceğiz.

-Sizlerin masalarında çalışarak ortaklaştıracağınız talepler, ajandamızda olması gereken öncelikler, Parti Meclisi, MYK, Parti Grubumuzun bize toplam siyaset üzerinden yaptığı okumaları billurlaştırıp gündemimizi oluşturup, nezaketle talepte bulunup, yüz yüze görüşme gerçekleştireceğiz.

Ben bir ilerleme sağlayacağımızı, öncelikle toplumdaki bu kutuplaşmayı kırmak içi bir adım atacağımızı, sonra bu toplumun yararına çok önemli işlerde birlikte mesafe alacağımıza inanıyorum.

A A 20240420 34321142 34321126 C H P Y E R E L Y O N E T I M L E R C A L I S T A Y I

- "KEPEZ BELEDİYE BAŞKANIMIZA UYGULANAN HUKUKİ DEĞİL, DÜPEDÜZ SİYASİDİR"

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'e yapılanın da haksızlık olduğunu söyleyen Özel, insanların can veya mallarına zarar gelmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerinin soruşturulmalarını, kovuşturulmalarını ve cezalandırılmalarını hep savunduğunu ve aynı noktada olduğunu kaydetti. Özel, denetimlerin bakanlıktan onaylı şirket tarafından yapıldığını, Kocagöz'ün 2023'te o şirketteki görevinden ayrıldığını, sonrasında yeniden bakım ve denetimlerin gerçekleştirildiğini, hakkındaki tutuklama kararının hukuki olmadığını söyledi.

Bundan sonraki süreçte kalkınma belediyeciliğiyle şehirleri dirençli ve güvenli hale getireceklerini, ucuz, etkin ve sürdürülebilir belediye hizmetleri vereceklerini ifade eden Özel, temel hizmetlerde hiçbir kusur yapmayacaklarını, sosyal belediyecilikte kendi rekorlarını kırmaya devam edeceklerini ve yepyeni vizyon projeleriyle Türkiye'deki kentlerin önlerini açacaklarını anlattı.

Kaynak: AJANSLAR