ABD ordusu havacı personeli Aaron Bushnell'in 25 Şubat 2024 Pazar günü öğle saatlerinde 1 gibi kendini yakmasının ve akşam 8'de hayatını kaybettiğinin açıklanmasının bir gün sonrası, aynı yerde kendisi için yapılan anmayı takip ettim. Hayat bir yangın yeri. Bir hayal gibi.

Çeşitli ideolojilerden Amerikalıların farklı yorumlarını okuyorum Pazar gününden bu yana.

Kimileri ABD kongresinin aşırı solcu olarak niteledikleri Filistin kökenli Rashide Talib gibi üyelerine de benzer sonu öneriyor. "Darısı başınıza" diyor...

***

Kimileri yangın sırasında telsizden "mental distress" anonsu yapıldığını vurgulayarak, mesajını gayet derli toplu cümlelerle ifade etme yetisi gösteren Bushnell'in aklı dengesinin bozuk olduğunu savunuyor.

Kimi Amerikalılar ise Aaron'un kendini ateşe verdiği İsrail Büyükelçiliği önünde çaresizlik göz yaşı döküyor...

***

Duyarsızlaşmanın giderek toplumu etkisi altına aldığı günümüzde hala başka insanların acısı için kendinden vazgeçecek, vaktini harcayacak insanlar var.

Hangi dinden hangi topluluktan olursa olsun. Dün elçiliğin önünde Hasidik Yahudilerden ateistlere, Araptan Avrupa kökenlilere pek çok kişi buluştu.

Önce kısık sesle Kuran dinlendi. Ardından özgürlük şarkıları.

***

Aaron kendini ateşe verdiğinde yangın söndürme tüpü için koşturan Gizli Servis (US Secret Service) yetkilisi üniformalı polis şefinin "silah değil yangın söndürme tüpü" dediği an kulaklarımda tekrar ediyor.

Yangına koşan iki gizli servis yetkilisinin dışında üzerinde yazılı bir işaret olmayan ve Aaron'a müdahale edilirken silahını doğrultmuş şekilde tutan kişinin de Gizli Servis üyesi olduğu açıklandı.

***

Gizli Servis, Polis ve Yangın birimleri basın açıklamaları

Gizli Servis basın birimi son dakika gelişen beklenmedik  bu olayda silah doğrultan kişinin de kendilerinden olduğunu doğruladı:

"İlk müdahale ekiplerini ve büyükelçiliği korurken cesurca yardımda bulunan ABD Gizli Servisi Üniformalı Birimi görevlilerinin çabaları için minnettarız. Bu durum tahmin edilemezdi ve hızlı bir şekilde meydana geldi. O anda, halka ve Büyükelçiliğe yönelik tehdit düzeyi bilinmiyordu ve memurlarımız hızlı ve profesyonelce hareket etti."

"Olay yerine ilk müdahalede bulunan kişilerin tamamı ABD Gizli Servisi Üniformalı Bölüm personeliydi. Silahlı polis, yangını söndürmek ve kişiye yardım etmek için çalışan iki Gizli Servis görevlisinin güvenliğini sağlıyordu."

***

Diğer taraftan DC Metropolitan Polisi ve Fire Department ise Aaron'un hangi hastaneye kaldırıldığı sorusuna yanıt verdi...

Fire department yetkilisi "Tıbbi gizlilik yasaları, hangi hastanelere ulaştığımıza -dair bilgileri vermemizi- engelliyor." yanıtını verirken MPD "MPD, insanların tıbbi tedavi için nereye nakledildiğini paylaşmaz." dedi.

Askeri kamuflaj ateşe dayanıklı mı?

Çevremizde; Blue Beam teknolojisinin kullanıldığı ve  Hollywood setlerinden sahnelerinin izletildiği günümüz dünyasındaki her türlü gelişmeye temkinli yaklaşmakta yarar olacağına, yani Aaron'un ölmediğine inananlar var. Veya şüphe ile yaklaşanlar... Kamuflajın ısıya dayanıklılığını sorgulayanlar var. Ailesi blurlanmış videonun yayınlanmasına izin verdi. Blurlanmamış videoda elbisenin yandığı zaten görülmekte.

Ordu Muharebe Üniforması (ACU), %50 naylon ve %50 pamuktan yapılmış, aleve dayanıklı olmayan bir ceket ve pantolondan oluşuyor. Görevlendirilen  Askerler, Aleve Dayanıklı (FR ACU) çeşitten olan üniforma alır.

***

Daha önce kendini yakanlar ve Pentagon

Daha önce ABD tarihinde Vietnam Savaşı sona ersin diye kendini yakma girişiminde bulunanlar oldu.

Filistin için ise bu ikinci. İlki 1 Aralık'ta Atlanta kendini yakma girişiminde bulunan bir kadındı.

Aaron'un cenazesinde üniformalı eski bir kadın asker vardı. Daha öncede Filistin ile ilgili etkinliklerde gördüğümüz eski Ordu istihbarat subayı Josephine Guilbeau...

Dün Pentagon sözcüsü  General Patrick Ryder'a Aaron sorulduğunda; "trajik olay" ifadesini kullandı ve İsrail'in 7 Ekim sonrası hedeflerine olan desteklerinin sürdüğünü ancak sivillere yönelik ihtimam konusunda İsrail'i uyardıkları cevabını vermekle yetindi.

Evet Amerikadayız... Hiçbir ülke masum değil. Dünyanın her yerinde iki yüzlü politikalar var. Ancak şunu söyleyelim. ABD askerlik yapanlara sürekli asker gibi hürmet ediyor. İşinden istifa ettiğini söyleyen Guilbeau 'nun hala üniforma giyebilmesini sebebi bu.

"Aktif görevde olmayan emekli subaylar belirtilen rütbe veya derecelendirmeye karşılık gelen üniforma, nişan ve nitelikleri giyebilir. Emekli personel, olayın saygınlığı ve zevkinin gerektirdiği durumlarda törenlerde veya resmi törenlerde üniforma giyebilir."

***

Basına gelince işler farklı...

Arap Baharı'nın başlangıcında kendini yakan Tunuslu genç için, New York Times "Bir devrim ateşinin ilk kibriti" başlıklı bir makale yayınlamıştı. Pazartesi sabahı ise CNN'in her sabah 6'da abonelerine yolladığı ilk beş haberden oluşan "5 things" bülteninde Aaron yoktu. Salı da yoktu...

Büyük ağların durumu bu.

Ancak gazeteciler olarak hala sokaktayız. Hala akreditasyonlarımız var, sorularımıza yanıt alıyor ve haber yapabiliyoruz.