ABD'de Teksas sınırında yaşananlar 2024 seçim kampanyasında göç ve sinir güvenliği konusunun temel başlık olacağına işaret etti. Bunun nedenine dair Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman'ın yorumu ABD ekonomisi ve iş gücünde göçmenlerin rolünü net ortaya koyuyor. Ancak tartışmalı olan gerçekten ekonomi iyi mi yoksa “Trump varken cebimiz daha doluydu şimdi meteliksiziz" diyenler mi haklı?

ABD'de Teksas sınırında yaşananlar 2024 seçim kampanyasında göç ve sinir güvenliği konusunun temel başlık olacağına işaret etti. Bunun nedenine dair Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman'ın yorumu ABD ekonomisi ve iş gücünde göçmenlerin rolünü net ortaya koyuyor. Ancak tartışmalı olan gerçekten ekonomi iyi mi yoksa 'Trump varken cebimiz daha doluydu şimdi meteliksiziz" diyenler mi haklı?

Yasadışı göçü kınayan Amerikalılar Teksas-Meksika sınırındaki "Sınırımızı Geri Alın" konvoy mitingine katıldı ve sınıra dikenli tel ve duvar çekilmesini desteklediler.

2024 başkanlık yarışı tam gaz sürerken gözler Trump'ın yarıştaki yerinde. Cezaevinden bile başkan olacak olsa, en azından yarıştaki yerine kesin gözüyle bakılıyor.

Nobel ödüllü ekonomi teorisyeni Paul Krugman'a göre kampanyada göçmenlik daha da ön plana çıkıyor.

Bunun nedeni kısmen Cumhuriyetçilerin ekonomi konusunda Biden'a karşı yarışmasının zorlaşması. Krugman göçün Biden'in ekonomik başarısının önemli bir parçası olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğunu ifade ediyor:

"Enflasyon, kısmen güçlü işgücü artışı nedeniyle kolay düştü ve büyümenin hepsi yabancı uyruklu işçilere atfedilebilir. "

Krugman yabancıların Amerikalılardan 3 milyon iş çaldığını söyleyenlere ise tam tersine bu yabancı istihdamının, yerli doğumlu istihdamı artırmaya olanak sağladığını savunuyor.

Ancak yabancı doğumlu çalışanların maaşları daha düşük. Amerika doğumlu iseniz daha az tecrübe ve donanıma sahip olsanız bile pazarlık gücünüz daha yüksek.

***

Biden bu aralar kampanya etkinliğine gittiği yerlerde küçük esnafı ziyaret ediyor. Geçenlerde çocukları olduğu için kurumsal işten ayrılarak karı-koca kahve işletmeye karar veren beyaz bir çifte konuk oldu. Ardından birkaç gün sonra bir berber salonuna gitti ve siyah işletmeciyle sohbet etti. Hepsi Biden'a teşekkür ediyorlar...

Ancak MSNBC "Decision 2024" segmenti, siyah vatandaşları bir berber dükkanında açık oturum şeklinde ağırladı. Konuşanlardan biri "Biden dönemi meteliksiziz, Trump zamanında böyle değildik." dedi. Elbette Biden göreve geldiğinde Covid-19 acil durumu devam ediyordu. Pek çok işletme kiralarını ödemekte zorlandı. Özellikle berberler, kahveciler zorlandı.

Trump'ın parasını siyasete girmeden yapmış olması, siyasete girerek zenginleşmemiş olması ise onun "paradan anladığı" ve "zeki olduğu" ön kabulüne yol açıyor. Zaten kendisine verilen para cezaları yüz milyon dolarları buluyor...

***

Biden yönetimi ve Teksas valisi Abbott, göçmenlik yasalarının uygulanması konusunda çatışmakta. ABD'de duruşmaları beklemesine izin verilen göçmenler, Abbott tarafından Demokratların liderliğindeki şehirlere gönderildi. Hatta geçen hafta bu göçmenlerden bir grup New York polisine saldırdı.

Abbott, yasadışı yollardan ABD'ye giren insanları yakalamak ve sınıra dikenli tel çekmek için Teksas Ulusal Muhafızlarını ve eyalet polisini kullanıyor. Yani kendi sınır güvenliği politikaları var.

Bu görevlerinde karışıklığa ve hatta bazı işleri yapamamalarına da yol açabilir.

***

Trump yanlısı olarak bilinen sınır konvoyu destekçileri bazı söylemlerinde Trump'ın ifadelerini kullanıyorlar. Göçe karşı olmadıklarını yasadışı göçe karşı olduklarını vurguluyorlar. ABD zaten yasal yollardan göçmen alan pek çok programa sahip.

Asıl problem bazı radikal Trump destekçilerinin ırkçı ifadelerle göç nedeniyle kanın bozulduğu şeklinde iddialarda bulunmaları. Bunlar da Trump'dan sufleler.

Şimdilik Abbott'a bağlı kolluk güçleri sınırdan geçenleri vurmuyor zira Abbott bunu yapmaları durumunda yönetimin bu görevlilere bedel ödeteceğinden emin.

Özetle ABD'de makro istatistikler ile cebe yansıyan yüksek fiyatların göstergeleri birbirini tutmuyor ve anketler Nobel ödüllü teorisyeni maalesef doğrulayamıyor.

Kongre ise sürekli göçmenlerin sarhoş araba kullanırken yakalananlarına dair sınır dışı etme düzenlemesinden tutun HAMAS üyelerine göçmenlik statüsü verilmemesine kadar çeşitli konuları oyluyor.