ABD Kongresi'nin Senato kanadı Pazar günü uzun zamandır beklenen sınır güvenliği ve Ukrayna ile İsrail'e yardım paketini açıkladı. Ancak Kongre uzlaşmış görünmüyor. Meclis kanadında Trump etkisi hakim ve başka pazarlıklar var.

ABD Kongresi'nin Senato kanadı Pazar günü uzun zamandır beklenen sınır güvenliği ve Ukrayna ile İsrail'e yardım paketini açıkladı. Ancak Kongre uzlaşmış görünmüyor. Meclis kanadında Trump etkisi hakim ve başka pazarlıklar var.

118 milyar dolarlık paket, Başkan Joe Biden'a güney sınırından yasadışı göçmen girişlerini kısıtlama konusunda geniş yetkiler veriyor. Ayrıca belli gruplar için başkanın insiyatif kullanmasına olanak veren mevcut yetkilerini koruyor. Örneğin Ukraynalılara, Venezuelalılara özel yetki kullanmıştı, bu yetkisi korunuyor başkanların. Taslak Ukrayna ve İsrail'i desteklemek için milyarlarca dolar güvenlik yardımı ve Gazze'deki sivillere insanı yardım sağlamayı da kapsıyor.

Bu tasarının gerekli oyları Senato'da alamama ihtimali hala var. Anlaşanlar Senato'da iki taraftan oluşan müzakereciler.

Temsilciler Meclisi'ne gelmeyi başarırsa bile Meclis Cumhuriyetçileri de reddetmeye hazır görünüyor.

Senato'da uzlaşının tam sağlanmaması veya Meclis Cumhuriyetçilerinin itiraz nedeni elbette İsrail'e askeri yardım sağlanıyor olması değil...

Buna itiraz edecekler iki elin parmaklarını geçmez.

Zaten Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson anlaşmayı eleştirdi ve Meclis'in bunun yerine bu hafta İsrail'e yardım sağlayacak bağımsız bir yasa tasarısını oylayacağını söyledi.

Ancak bu konu iktidar ve muhalefet arasında asıl dönen başka pazarlıklar dolayısıyla tıkanıyor.

Biden yönetimi şimdiye kadar muhalefeti ciddiye almadı ve şimdi "hadi anlaşalım" diyor.

İçişleri Bakanı (İç Güvenlik) Mayorkas pazarlığı

Bu yasanın onaylanması öncesi görülecek hesaplar olduğu için biraz daha süre gerekecek.

Zira Meclis, İlk Latino içişleri bakanı olan Mayorkas'ın kafasını istiyor ve azil duruşmaları sonuçlanmadan herhangi bir şeyin yapılması imkansız.

Senato buna direndi ve salt çoğunluk ile Senato yargılanmasının düşmesi için uğraşılıyor.

İstifası Cumhuriyetçilere zeytin dalı olarak bekleniyor.

Yani aslında konu Biden'in Mayorkas'ı feda edip etmeyeceği.

Kötü yönetim, suistimal ve görevlerin ihmaliyle suçlanan Mayorkas'ın arkasında durmak mı yoksa ondan vazgeçerek diğer konularda istediğini almak mı daha güçlü bir liderlik danışmanlar buna karar vermeye çalışıyor.

Hunter Biden ve Başkan'ın iş anlaşmaları soruşturması

Bu arada Başkan Joe Biden'in kardeşi James Biden, Şubat ayında Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerine yazılı ifade vermeyi kabul etti.

Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi, başkanı görevden alma soruşturması ve Hunter ile Başkan Biden hakkındaki soruşturmanın bir parçası olarak James'i çağırmıştı.

Biden ailesinin başkan Biden dahi çok sayıda üyesi, Hunter'in iş anlaşmalarına karıştığını reddetti şimdiye dek.

Yasa göçle ilgili neleri düzenliyor?

Yeni acil durum otoritesi, bir haftalık süre içinde günlük ortalama geçiş yapan göçmen sayısının 4bin'e ulaşması durumunda sınır geçişlerini kısıtlayacak.

Buna ulaşılması halinde İç Güvenlik Bakanı, göçmenlerin sınırı yasa dışı bir şekilde geçmeleri halinde sığınma talebinde bulunmalarını yasaklamaya karar verebilir.

Belirli bir haftada göçmen geçişlerinin günlük ortalama 5.000'in üzerine çıkması durumunda Bakanlığın bu yetkiyi kullanması gerekiyor. Bir günde 8.500'e ulaşması durumunda yönetimin bakanlığın bu yetkiyi kullanımını tetiklemesi gerekiyor. Ancak federal hükümetin yetkiyi ne kadar süre kullanabileceği sınırlı.

Devlet ilk yıl 270 gün, ikinci yıl 225, üçüncü yıl ise 180 gün kullanabilecek. Ve yetki üç yıl sonra sona eriyor.

Bu uygulamalar için yeni personel alımı gibi düzenlemeler de gerekecek.

Olur da uzlaşılırsa uygulanması aylar alabilir.

Sığınmaya dair düzenlemeler

Sığınma için ilk soruşturmayı geçmek için yasal kanıt standardını yükselterek, sığınmacıların geçmesini potansiyel olarak daha zor hale getiriyor ancak iltica işlemlerinin yıllar alan süresini altı aya indirerek hızlandırıyor.

Dünkü yazımda göçmenlerin ABD ekonomisine katkısını ekonomist Paul Krugman'ın ifadeleri ile yazmıştım.

Amerikalılar özellikle ön yıllarca kaldıkları Afganistan'da kendileri ile çalışanları unutmuyorlar.

Askeri çevrelerin Afganistan'dan çekilme sonrası yaptığı baskılarla Afgan sığınmacılara özel statü verildi.

Bu yasada da korunduklarını görüyoruz.

Düzenleme ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin ardından şartlı tahliyeyle ABD'ye giren Afganlara vatandaşlık yolu sağlıyor ve ABD hükümeti için çalışan Afganlar için özel göçmen vizesi programını genişletiyor.

Muhafazakarlar Biden yönetimi ve demokratların kaçak göçmenleri ve LGBT üyelerini ülkeye doldurup bunlardan oy alacağını ifade ediyorlar. Ayrıca sınırdan kontrolsüz gelenlerin karıştığı şiddet olayları sürerken, Trump da gelecek terör tehdidinin sınırdaki boşluktan faydalanıp girenlerce olabileceğini ifade etmekte.