ABD'nin Yemen'e başlattığı saldırı Başkanın savaş yetkileri ve Kongre yetkisinde bulunan savaş ilanı yetkilerinin tartışılmasını getirdi.

ABD'nin Yemen'e başlattığı saldırı Başkanın savaş yetkileri ve Kongre yetkisinde bulunan savaş ilanı yetkilerinin tartışılmasını getirdi.
Biden Yemen'e karşı Kızıldeniz'deki deniz trafiğini savunuyor ve bu aslında savaş ilanı gerektiriyor.
Çünkü başkanın savaş yetkilerini kullanması için barışı bozan ani bir saldırı gelmiş olması gerekli.
Yemen'de bu durum söz konusu değil.

Anayasanın Savaş İlanı maddesi, Savaş Yetkilerini düzenleyen maddesi ile bir bütün teşkil ediyor.

Savaş Yetkileri maddesi, yasa gereği Kongre durma çağrısı yapmadığı sürece Başkan'ın bir savaş başlatıp 60 gün boyunca savaşabilmesini öngörür.
Savaş İlanı Maddesine göre yalnızca Kongre ordunun saldırı amaçlı kullanımına izin verebilir.
Konu; Biden'in, ABD'nin Yemen'i bombalamasında, bir saldırıya tepki verip vermediği açısından ele alınmak durumunda.

***
Chatham House Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programında Araştırma Görevlisi Farea Al-Muslimi'ye göre akıl ve mantık galip gelmezse yeni bir cehennem sarmalına girilecek. Müslimi, Yemen'de yaşananların Filistin meselesinin bir yansıması olduğuna inanıyor.
Yemen'de ve bölgenin genelinde her türlü sakinliğin Gazze'den başlaması gerekiyor.
***
Ham petrolü Cuma günü yüzde 4 artışla varil başına 80 doların üzerinde işlem gördü ve uzmanlara göre Yemen ABD'yi açık bir savaşa çekerek kaybetse bile amacına ulaştı. Yemen Gazze'ye ablukayı kaldıracak tek şeyi yaparak uluslararası bir oyuncu da oldu.
***
Amerikanın tutumu İngiltere, Fransa ve İsrail'in 1956'da Süveyş Kanalı'nın millileştirilmesi nedeniyle Mısır'a saldırı tutumuna da benzetiliyor.
O dönemki ABD başkanı Eisenhower bu sladırıyı desteklememişti.
Daha önemlisi Başkan Bush'un İran'a Kongre yetkisi olmadan saldırması konusunda Biden güçler ayrılığı ve Anayasa'nın üstünlüğü vurgusu yapmış ve bunun azil gerektiren bir ihlal olacağını söylemişti.
Biden'ın İran'dan bir tehdit olduğuna Kongreyi ikna etmesi gerekebilir.