Trump'ın yargıda itiraz mücadelesi sürüyor. Özel yetkili savcının da Donald Trump'ı yargılama mücadelesi...

Trump'ın yargıda itiraz mücadelesi sürüyor.
Özel yetkili savcının da Donald Trump'ı yargılama mücadelesi...

Donald Trump Pazartesi günü Yüksek Mahkeme'den, 2020 seçim sonuçlarını bozma çabaları nedeniyle cezai kovuşturmaya tabi tutulabileceği yönündeki bir alt mahkeme kararını engellemesini istedi.
Trump Amerikan seçmeninin kendisini önde yarışan aday olarak görmek istedikleri gerekçesiyle yargılamanın Kasım'a kadar ertelenmesini istemekte.

****
Dört maddelik iddianameye Trump, başkan olarak gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle kovuşturmaya karşı dokunulmazlık gerekçesi ile itiraz etmiş ancak ABD Temyiz Mahkemesi heyeti iddialarını oybirliğiyle aldığı karar ile reddetmişti. Ancak Trump'ın başvurusu nedeniyle planlanan 4 Mart başlangıç tarihi ertelenmişti.

***
Özel yetkili savcı Jack Smith ise Çarşamba günü, ABD Yüksek Mahkemesi'nden Trump'ın 2020 seçimlerini kaybettikten sonra görevde kalma çabaları nedeniyle yargılanmasının önünü açmasını istedi ve Mart ayında sözlü tartışmanın hızlandırıldığı bir program talep etti.
Trump'ın itirazın reddi kararının askıya alınması ve duruşma işlemlerinin duraklatılması talebinin kabulü için; dokuz yargıçtan beşinin oyu gerekiyor.
Bir davayı incelenmek üzere kabul etmek için de dört yargıç gerekmekte.

***
Yüksek Mahkeme başkanların resmi eylemlerinden dolayı hukuk davalarından korunduğuna karar veriyor ancak eski başkanların başkanlık dönemi eylemleri için ceza davalarından korunup korunmayacağı konusunda görüş net değil.

Amerikalıların ekonomi algısı ve savaş ekonomisi

Amerikan halkına sorulan son anketlere göre Trump ekonomide Biden'a göre daha iyiydi.
Trump cezaevinden bile olsa daha iyi yönetecek görüşü hakim.
Bu gerçek mi mit mi ekonomiciler farklı görüşlere sahip.
Trump para basımını arttırmak için basınç uyguladı.
2024'de ana Cumhuriyetçi seçmen; megaloman da olsa ölçütler neyi gösterirse göstersin, büyüme düşük de olsa anketlere bu cevabı veriyorlar.

ABD, IMF'nin son verisine göre 27.974 trilyon ile dünyanın hala en büyük ekonomisi. Kamu harcamaları artmış durumda. Borçlar tavan, bütçe açığı artıyor.

***
Bu ortamda Biden Ukrayna'ya veya İsrail'e para göndermek için uğraşıyor.
Biden'ın "derin devletin" adamı olduğu, Trump'ın ise bu kesimce istenmediği görüşüne gelirsek, son günlerde Putin'in neden "Biden daha iyi bir başkan adayı" dediğine de bakmak gerekir.

Kongre 100 milyar dolar dış yardımı oylamayı bekliyor.

Trump Amerika First söyleminde ve savaşları sona erdireceğini söylüyor...
Bunu yapacak gücü olup olmadığı ayrı bir tartışma. Kendisi görevdeyken Defense bütçesi 600 milyar idi. Buna itiraz edemedi ve hatta 700 milyara çıkardı. Biden dönemi ise 900'e çıktı.
Savunma bütçesinde yabancı lobilerin etkisi ayrı başlık.Trump bir günde Ukrayna savaşını bitirim dedi. Ancak Trump'ın eski ekibi neocon John Bolton ve Mike Pompeo gibi şahin isimlerden oluşuyordu...

Putin daha önce "ülkeyi zaten Biden yönetmiyor" gibi ifadelerde bulunmuştu.
Rusların ABD seçimlerine etkisi de yıllarca tartışıldı.
Putin'in Biden yorumunda stratejisi bunları telafi etmek de olabilir.
Velhasıl bu "derin" güçler artık yargı eliyle mi harekete geçer ve Trump'ı engeller yoksa hukuki ilkeler ile mi karar verir bilmek zor.
Bu arada Trump'ın aslında seçimi kazandığı derin devletin "kazandırtmadığı" bir mit. Delege oylarının popüler oyların önüne geçmesi ABD'de demokratik sistemin bir unsuru. Onu da hatırlatmış olalım.