Terör devleti İsrail'in Gazze'de 34 bine yakın masumu katlettiği saldırılar devam ediyor. Dünyanın seyirci kaldığı katliamda Türkiye'nin İsrail olan olan ticari ilişkileri de zaman zaman gündeme geliyor. İzmir’de düzenlenen mermer ve doğaltaş fuarında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekçi, İsrail ile ticaret ilişkileri hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Katliamı şiddetle kınıyoruz, eyvallah ama diğer taraftan da İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke” diyen Zeybekçi İsrail’le ticaretin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdü.

HASSAS AYAR VURGUSU

Nihat Zeybekçi konuyla ilgili şöyle konuştu: "İsrail'de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var. Yani, eyvallah, İsrail'in Filistin'de, Gazze'de müslümanlara yaptığı soykırımı, katliamı, bebek katliamını, nefretle, şiddetle kınıyoruz, eyvallah, buna diyecek hiçbir şey yok ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de...

"6 SATIP 1 ALDIĞIMIZ BİR ÜLKE"

Çünkü bizim İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. O anlamda, daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ekonomi koordinasyonuyla, ilgili bakanlarımızla, bunu gündeme alıp biraz daha hassas bir ayardan geçmesi gerektiğine, ben şahsi olarak inanıyorum."

Kaynak: Haber Merkezi