Yazarlar

Gazete Yazarları Tümü

Uğur Canbolat

13 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
AYNI DEĞİL HİÇBİR ŞEY
“TANIDIN YA BENİ artık hiçbir şey aynı değil. Olamaz da. Dün dündü imanım. Bugün beni tadının ve her şey değişti, her şey… Gülüşün değişti. Seslenişin, bakışın, oturuşun, kalkışın…Aynı değil artık hiçbir şey. Ve olmayacak…

Ali Değermenci

13 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
İSLAM’I TAHRİF VE TAHRİP, MUKADDESATA SALDIRI FİKİR HÜRRİYETİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEBİLİR Mİ? (2)
Burada yazının uzamaması adına -şimdilik- isim vermeden, yapılan bazı tahrifatlardan bahsedelim: - Bugün Türkiye’de bir ilahiyat profesörü çıkıp, çok rahat Kuran’ın Allah kelamı olup olmadığını tartışmaya açabiliyor.

Hüseyin Arif Çakmak

12 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
“BEŞ MİLYON OY”
Yüzde 50 artı bir sisteminde İyi Parti’nin beş milyon oyu, beş milyon kere kıymetlidir. İyi Parti sandıktan ümidini kesen seçmeni hayal kırıklığına uğratmamalıdır. İyi Parti yoğun bakıma girmiş Türk demokrasisine can suyu vermeye devam etmelidir.... “Beş milyon oy” değerlidir fakat birilerinin iktidarının devamı için payanda olmamalıdır. 

Ömer Akdağ

12 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
BİR KUMANDAN
Hire, bugün Irak'ın Necef iline bağlı bir kaza merkezi olup Kûfe'nin 5 km güneyinde ve Kûfe ile Havernak arasında bulunan Kinîdre höyüğünün güneydoğusunda, Fırat nehri kenarında yer alan geniş bir ovada kurulmuş olan yerleşim sahasıdır.

Dr. Seyfi Şahin

11 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
CHP’Yİ TANIMAK
CHP, devleti kuran partidir. Türkiye cumhuriyeti, isminden de anlaşıldığı gibi, Türk milletinin devletidir. Temel prensibi milliyetçiliktir. Ama Atatürk öldükten sonra, İnönü devletin temel yapısını bozdu.

Hadi Önal

10 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
YKS AYT GENÇLİĞİM VAH GELECEĞİM EYVAH!
Söylemek, söylenmek, eyvah demek, feryat etmek, çığlık atmak… Yahu işte gerçek beka bu, demek boşuna! Ömrünü eğitim ve öğretime vakfetmiş emekli bir öğretmen olarak on yıllardır söylüyor, yazıyorum.

Abdülhakim Bahadıroğlu

08 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
“BU HALT’I NİYE YEDİK AĞAM?”
Ağa hep atın üstünde, Maraba Memo da hep onun atını çekermiş... Ağa, bu manzaradan usanmış. Bu kez kasabaya girerken Maraba Memo’ya; “-Oğlum Mamo, bu sefer bir değişiklik yapalım sen ata bin ben önde yaya olarak girelim kasabaya” demiş.

Mustafa Nihat Yükselir

08 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Ünlülerin büyük yalanlarına ne diyeceksiniz?
‘’Sosyal medyama dokunma’’ kampanyaları başlatan özgürlükçü demokrat arkadaşlar sosyal medya hesapları ile ne olduğu belli olmayan şeyleri koronavirüs ilacı diye satan magazin ünlülerine ne diyeceksiniz? Toplumu dolandıran bu ünlülere ‘’Bana zehir satma’’ ya da ‘’ sağlığıma dokunma’’ diyecek misiniz?

Seyfullah Hakbilir

08 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
TIRMANAN KORONAYA KARŞI SOSYAL İLİŞKİLERDEKİ TAVRIMIZ NASIL OLMALIDIR?
Muhterem Dostlar, Bu günlerde korona afet ve imtihanının ciddi bir tırmanışa geçtiği hepimizin malumu. Anadolumuzun pek çok yerinden üzücü haberler alıyoruz. Şimdiye kadar duymadığımız şekilde, çevremizde ve tanıdığımız dostların koranaya yakalandığı, bazılarının veya yakınlarının da koronadan hayatını kaybettiği haberlerini aldığımızı üzülerek ifade edelim.

Ahmet Öztürk

07 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Aklımın almadıkları
Konut kredilerinin düşmesi ancak ev fiyatlarının tavan yapmasına rağmen satışların %1000 artmasını, Lozan Antlaşması’nın 100 yıllık olduğu, 2023 te biteceğine inananları, Hükümetin ısrarla ekonominin iyi olduğunu söylemesini, Her okuduğuna inananları AKLIM BİR TÜRLÜ ALMIYOR!

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

07 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
EVLİLİKTE VE İLİŞKİLERDE AYRILIK BLÖFÜ YAPMAK NE ANLAMA GELİYOR?
Günümüzde aile evlilikte ve çiftler arasında ilişkilerin güzel yanları olduğu kadar zorlu yanları da vardır. Özellikle tartışmalar, çiftlerin problem çözme becerilerinden direkt etkilenir. Bu tartışmalar anında zorlu süreçler yaşayan çiftler bazen her ne kadar ayrılmak istemeseler de kızgınlıkla “senden ayrılmak istiyorum” derler.

Turan Kışlakçı

05 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Felaketler şehri Beyrut
Öyle bir patlama yaşadın ki, Hiroşima’ya ve 11 Eylül’e benzetildi yaşadıkların. Onlarca kaybın var, binlerce yaralın var Ey yaralı şehir! Yaralısın, yüreğin paramparça. Neler oldu sana ey Beyrut! Üzerindeki bu kara bulutlar neden bitmez.

Serra Karaçam

01 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Trump ve salgın dönemi seçimin cilvesi
Trump’tan seçim iptaline dair bir günde iki farklı açıklama geldi. Trump önce ekonomik büyümenin berbat verilerinin hemen ardından seçimde sahtekarlık olabileceğini ileri sürerek ertelemeden bahseden bir tweet attı. Saatler sonra “bunu ister miyim, istemem, ama…” dedi.

Mehmet Dilbaz

31 Temmuz 2020 | Tüm Yazıları
OSMANLI’DA KURBAN BAYRAMI
Kurban bayramına sayılı günler kala, Osmanlı’nın hasret kaldığımız özlemli bayram geleneklerine bir kez daha ışık tutalım. Osmanlı’da Kurban bayramı dendi mi hazırlıklar Arife gününden değil, neredeyse bir sene öncesinden başlardı.

Senai Demirci

16 Temmuz 2020 | Tüm Yazıları
Fotoğraf
“Foto”, “ışık” demeye geliyor, “graf” “yazmak” demeye. “Işıkla yazı yazmak” demeye geliyor fotoğraf. Nihai tahlilde bir yazıdır fotoğraf. Bir ifade. Bir mesaj. İz bırakıyor gözde...
İnternet Yazarları Tümü

Halit Develioğlu

13 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
YA’KÛB GERMİYANÎ HAZRETLERİ
Osmanlı âlimlerinden ve ehli tasavvuf bir zattır.Anadolu’nun batısında bulunan Germiyan (Kütahya) vilâyetinin, Şeyhli nâmıyla bilinen köyündendir.İsmi Ya’kûb, nisbeti Germiyânî’dir.

Turan Güzel

13 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
KIRGINCA
Kırgıncayız hepimiz bir diğerimize karşın. Yığınlarca birikintilerimiz ve bu birikintilerden kalan yaralayıcı, yakıcı ve unutulması mümkün olmayan  tortular var. Öyle, tavşan dağa küsmüş dağın da haberi olmamış cinsinden değil. Düpedüz, alani ve sağırın duyduğu ve körün gördüğü cinsten kırgıncalıklar...

Mehmet Berat Tural

12 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Olmasaydı Sonumuz Böyle
Şehirlerimizi kaybettik. Şiirimizi, şuurumuzu, duruşumuzu… Kaybettiğimiz neyimiz varsa bundan sonra holivıd filmlerinde animasyon olarak izleyeceğiz. Ne İbn Sina’nın çağlar aşan bilgeliği, ne İbn Haldun’un bugüne ışık tutan feraseti…

Ali Dutal

12 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
Örtü Örtmüyor Artık!
Ülkemizde kendisini Müslüman hatta dindar tanımlayan insanlar İslam’ın hayatımıza yansımaları ile ilgili buhran düzeyinde sıkıntılar yaşamaktadır. Çok daha vahim olan İslami olmayan yaşam biçimlerinin İslam’a uygunmuş gibi meşru görülmeye başlanılmasıdır.

İbrahim Yerlikaya

11 Ağustos 2020 | Tüm Yazıları
FÜTÜVVETNAMELER-2
İslâm dünyasında VIII. yüzyılda Irak ve İran’da başlayıp zamanla tasavvuf çevrelerine ve meslekî teşekküllere nüfuz eden fütüvvet kavramını konu edinen ve giderek bu teşekküllerin bir çeşit nizamnâmesi hüviyetine bürünen risâlelere genellikle fütüvvetnâme adı verilmektedir.