Yazarlar

Gazete Yazarları Tümü

Ali Fakir

30 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
Paradigma Değişikliği 
Dünyada olduğu gibi ülkemiz de Covid 19 virüsünün etkilerini derinden hissediyor. Tüketimden uzaklaştıran ve insanları tasarrufa yönelten tarafı ile olumlu değerlendirsem de bir an önce ülke olarak bu illetten kurtulmayı can-ı gönülden arzu ediyorum. 

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

30 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
KORONAVİRÜS PANDEMİSİ ZAMANSIZ VE MEKANSIZ BİR AFETTİR
Deprem, kasırga, yangın gibi felaketler zaman ve mekân açısından sınırlıdır. Bir yerde ve bir vakitte mutlaka biterler. Verdikleri hasar bir süre daha sürer gider. Ama pandemi, zaman ve mekân aşırıdır...

Hadi Önal

30 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
DAĞLAR… DAĞLAR...
Ülke olarak çok büyük mucizeler yaşıyoruz. Öylesine kapsamlı ve öylesine inanılmaz mucizeler ki gözler kamaşıyor, gönüller duyduklarıyla ferahlıyor. Mucizeler ki ne mucizeler! Haydi!

Turan Kışlakçı

28 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
Kulleteyn, Turan Dursun, Müslüman Dünya ve Ben
Bazen Mehmet Ali Birand’ın “32. Gün” Programını izliyor, uluslararası haberlere ilgi duyuyor ve iyi bir gazeteci olmayı hedefliyordum. Bazen Muhammed İkbal ve Mehmet Akif Ersoy okuyor onlar gibi şair olmayı düşünüyordum. Bazen de “Çağrı” filmi gibi filmlerin etkisiyle iyi bir oyuncu olmayı yeğliyordum. İbni Haldun ve Şah Veliyullah Dehlevi’yi de okuduğumda, onlar gibi bir ilim adamı olmak istiyordum.

Ali Değermenci

28 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
ABDULAZİZ BAYINDIR’IN “KURAN’DA DİNDARLIK” YAZISINDA KURAN’A TERS DÜŞEN BOZUK GÖRÜŞLER – 15
Sünnetin dindeki yerine ayetlerden gösterdiğimiz delillerden sonra bu yazımızda da konunun hadislerden delilleri üzerinde duracağız. Allah’ın binası olan İslam, vahiy kaynaklı olup iki büyük gerçek üzerine tesis ve ikame olunmuştur. Bunlar Kuran-ı Kerim ve Hz. Peygamberin (s.a.v.) varlığıdır.

Dr. Seyfi Şahin

27 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
FRANSIZ UÇAK GEMİSİ NİYE KAÇTI?
Fransız uçak gemisi Charles de Gaule; Doğu Akdeniz’e gelip, Kıbrıs Rum kesimi Larnaka limanına demirledi. Sonra da, oradan Türkiye’yi suçlayıp, Yunan muhripleri ile gövde gösterisi yapmaya başladı.

Uğur Canbolat

25 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
BİR AVUÇ KAR GİBİ
NİCEDİR yürüyordu. Yol uzundu yolcuysa yorgun. Ama dinlenecek zaman değildi. Götürmesi gerekiyordu mesajı. Cebinde değil kalbindeydi taşıdığı. Sırdı. Ne vakittir kendinden de sırlamıştı...

Serra Karaçam

07 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
ABD seçimleri ve Trump’ın itirazı
ABD seçim sistemi başkan seçilemezse Kongre’nin devreye girmesine kadar uzanabilecek bir sistem. ABD başkanını popüler oylar belirlemiyor. Eyaletlerin seçtiği seçiciler de14 Arallık’ta başkanı seçecek. Eyaletler 8 Aralık’a kadar seçiciler ile ilgili anlaşmazlığı çözmek durumunda…

Seyfullah Hakbilir

26 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
“YARATILIŞ KONGRESİ” DE NEYİN NESİ?!..
Sürekli “yaratılış” konularıyla veya hikaye ile meşgul olan ya da bu konuları rayından saptıran bir “dindarlık”, ancak yalancı dindarlık olur, aldatmaca bir dindarlık olur. Ne yazık ki o yalancı dindarlıklar bu ülkeye pahalıya mal oldu ve en sonunda “15 Temmuzları” da başımıza musallat etti…

Atila Koçer

23 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
VERGİDE MİLYONLARCA KİŞİNİN BEKLENTİSİ VE TALEPLERİ
Vergi Tahsilatlarında azalma, beyanlarda dikkat çekici düşüş, piyasalarda yer alan beklentiler ekonomik ve mali yönden yeni bir düzenlemeye gidilmesini ortaya çıkarmıştır.

Hüseyin Arif Çakmak

13 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
PARANIN ÖLÇEMEYECEĞİ DEĞERLER VAR
Yusuf Kaplan feryat ediyor; “cemaatler yok edilmek isteniyor”. Yusuf Bey “cemaatler yok edilmek istenmiyor”, yok “edilmekte”. Ama hangi cemaat/cemaatler, biliyor musunuz? Son seçimlerde Ak Partiye oy vereceklerini alenen ilan etmeyen cemaatler, yok edilmeye çalışılmakta.

Dr. Ahmet Gelişgen

11 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
UMUMÎ BELA VE MUSİBETLERİN TEMEL SEBEBİ
Allah Teala dünyada insanı başıboş bırakmamış, her devirde gönderdiği peygamberlerinin bildirdiği itikat esaslarına, dini iman emir ve yasaklara göre de insanoğlunun yaşamasını emir buyurmuştur.

Mustafa Nihat Yükselir

11 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
İtibar seferberliği başlatılmalı
Gıda sektörü topyekün bir itibar seferberliği başlatmalı… Bilim insanları bu seferberliğin en ön saflarında yer almalı… Yetkililer bu yöndeki tüm girişimleri desteklemeli ve cesaretlendirmeli… Vatandaşlar da artık sabah programlarının, internet bezirganlarının tuzağına düşmemek için gözünü açmalı…

Ömer Akdağ

04 Ekim 2020 | Tüm Yazıları
ASİL İNSAN VE ASALET
Asalet ruhla ilgilidir. Asil bir insan aç kalsa bile asla asaletine halel getirmez. Osmanlı hanedanına mensup olanlar böyleydi. 1924’de vatandan sürgün edildikten sonra diyar-ı gurbette asaletin en mümtaz örneklerini verdiler...

Mehmet Dilbaz

18 Eylül 2020 | Tüm Yazıları
ESKİ İSTANBUL’DA KİMLER VARDI?
Osmanlılar, fetihten sonra şehri çok harap bir vaziyette buldu. İki asır önce Haçlı seferleri sırasında şehri işgal edip elli sene kalan Latinlerin yaptığı tahribattan sonra şehir belini henüz doğrultamamıştı...
İnternet Yazarları Tümü

Ali Dutal

30 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
30 KASIM VE TORYUM
Hepimizin bildiği gibi 30 Kasım 2007 tarihinde Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada düşen uçakta 57 kişi hayatını kaybetmişti. Kazada hayatını kaybedenlerin içinde...

Zeki Özdemir

30 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK MEYDANLARI
Bilindiği gibi demokrasi klasik anlamı ile halkın kendi kendini yönetmesidir. Katılımcılık, çoğulculuk ve çok sesliliktir. Tabiki hukuk ve demokratik teamüller çerçevesinde olmak şartıyla.

Mustafa Tunç

29 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
Babaların Görevleri
Bir öğretmen arkadaşım uzun yıllar önce yaşanmış bir olayı anlatıyor. Sabah kız kardeşinin evini aramış telefonu 4 yaşındaki yeğeni açmış. “Ne yapıyorsun” dediğinde ise “çekirdek ve domates yiyorum, yiyorum yiyorum ama doymuyorum” diye bir cevap almış.

Selmâni Fânî

27 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
Hazır ekmek yiyen mümin hakikî imâna erebilir mi?
İnsan hangi mahelden olduğu mechül olan şeyi yememesi, şer'an haram ve helallığını mulahaza ederek iyice araştırması lazımdır. Zira helalı talep farzı ayındır!..

Semih Gürel

27 Kasım 2020 | Tüm Yazıları
SÜPER LİG'DE DURUM


Ligin flaş ekibi Alanyaspor bir maç eksiği olmasına rağmen liderliğini sürdürdü. Antalya derbisinde, Antalyaspor'a konuk olan Akdeniz temsilcisi sahadan 2-0 galip ayrılmasını bildi.

..