Yazarlar

Gazete Yazarları Tümü

Ali Değermenci

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
HZ. ÂDEM (a.s.) GERÇEĞİ VE ASILSIZ İSNADLAR
Hz. Meryem validemize yapılan çirkin iftiradan sonra, bu ve bir sonraki yazımızda bir başka bedbahtın Hz. Âdem (a.s.) ve Hz. Havva’ya cehalet isnat eden şarkısının gündeme gelmesiyle yaşanan tartışmalara ışık tutacak bir değerlendirme yapacağız.

Prof. Dr. Ekrem Çulfa

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Çift Terapisi Nedir? Çiftler Hangi Durumda İlişkileri için Bir Çift Terapistine Gitmelidirler ?
Çift terapisi; ailelerin ve çiftlerin arasında yaşanan ve yaşanabilecek olan problemlerin en profesyonel anlamda çözülmesini sağlayan, psikolojik rahatsızlıkların birlikte çözülmesine katkıda bulunan, ilişkinin değişimine ve gelişimine ışık tutan bir alandır.

Uğur Canbolat

24 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
SAHTE SOYLU ARZULAR
SOYLU arzuların olmalı… Soylu ülkülerin, emellerin, hedeflerin… Soylu bir amacı olmayan insanın yaprakları, dalları, gövdesi hatta köklerinin kuruyan ağaçtan ne farkı kalır? Yıkılmaya, ardından çürümeye mahkûm olur.

Hadi Önal

24 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
GAGAYLA OYALANIRKEN GAGALANANLAR
Atalarımız; “aklın süsü dil, dilin süsü söz; insanın süsü yüz, yüzün süsü de gözdür.”,demiş. Gerçekten de tatlı dil ve güler yüz, insan için iki büyük nimettir.

Dr. Seyfi Şahin

21 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
TÜRKLÜK VE MÜSLÜMANLIK
Bir Alman, ben milletimi seviyorum, İyi bir Hıristiyan’ım da dese kınayabilir miyiz? Bu milliyet yani Irk onun,  bu din de onun. Onunla iftihar etmesi gayet normal.

Prof. Dr. Ömer Akdağ

20 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
“MİNİK SERÇE” “KÜÇÜK” KALMIŞ “İRİLERİN” YANINDA
“Minik Serçe” namıyla meşhur bir sanatçı Hz. Adem ve Hz. Havva için “cahil” lafını etmiş. Derler ya, “herkes kendi sıfatını söyler”. Kendi sıfatını söylemiş olmalı bu “sanatçı”.

SÜLEYMAN KOCABAŞ

20 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
“İKİNCİ JÖN TÜRKLER KUŞAĞI” NA GİDEN YOL- BAZI ÖN TAHLİLLER VE AYKUT EDİBALİ
Aziz dostlar, Türkiye’nin siyasi tarihinde “Aykut Edibali Hareketi” ni bir kısım ve sınırlı hatıralarımla da  olsa tarihe malederek  kendisinden büyük dersler almaya yönelik  değerlendirmeye bu yazımızda da devam edeceğiz. 

Dr. Hüseyin Arif Çakmak

19 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
SELAM SÖYLEYENE BAK!
Bu “serçeyi” destekleyenlere ne demeli? Mesela DEVA partisi genel başkanı Ali Babacan. Yıllarca bakanlık yaptı. Paranın nereden geleceğini nereye gideceğini bilir. Paranın nereye gideceğini bilen bir lafın nereye gideceğini bilmez mi? “Sanatçılarımız sanatlarını icra ederken özgür olmalıdır” demiş Babacan. Yani şimdi Babacan, Hz. Adem’e cahil diyen birinin yanında yer alınca oy oranı artmış mı oluyor?

Ahmet Öztürk

19 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Kadın Cinayetleri
Ülkemizde olduğu kadar dünyada da çok büyük bir sorun olan kadın cinayetlerinin ne yazık ki önüne geçilemiyor. Cinayetleri işleyenlerin eğitim durumlarına baktığım vakit doktor, öğretmen, asker, polis ve hatta vali yardımcısı bile olduğunu görüyorum.

Turan Kışlakçı

04 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Tektipleşen Dünya Ve Kuş Beyinliler
Hem yerel hem küresel günlük haberler o kadar basit bir şekilde gazetelerde, TV’lerde ve sosyal medyada ele alınıp analiz ediliyor ki bu insanın düşünce dünyasını her geçen gün daha da daraltıyor.

Serra Karaçam

01 Kasım 2021 | Tüm Yazıları
Biden-Erdoğan görüşmesinden ne çıktı?
Biden Erdoğan görüşmesinden çıkan sonuç toplantının hemen akabinde ortaya çıkabilecek bir sonuç değil.  Biden’in G20 gündemi daha çok tedarik zinciri krizi  ve global vergi konusuydu ve Glasgow’da da iklimle ilgili ajandayla gitti. 

Mehmet Dilbaz

29 Temmuz 2021 | Tüm Yazıları
OSMANLI'DA CADILAR
Ulaşabildiğimiz kadarıyla en erken XVI. asrın ortalarından itibaren, aynen batılı vampirlere benzeyen Osmanlı “cadı”ları vardır. Rumeli’de gayrimüslim milletlerdeki muhtelif inanışların etkisi altında şekillenmiş bulunan “cadı”ların varlığından çok, Osmanlı Devleti’nin bunlara karşı takındığı tavır ilginçtir.

Atila Koçer

31 Mayıs 2021 | Tüm Yazıları
Vergi yapılandırmasında bu hak tanınmalı
Vergi yapılandırma teklifi henüz Meclis’ten geçmeden 359. maddenin matrah artırımı kapsamına alınması (Terör suçları hariç) vergi incelemesi yapmaya yetkili olanların, idari ve adli yargının iş yükünü azaltacaktır. Ayrıca matrah artırımına ödeme yapılması şartıyla izin verilmesi halinde vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün beklentisi de karşılanmış olacaktır.

Ali Fakir

27 Mayıs 2021 | Tüm Yazıları
Vergi Mükellefine İkinci Şans
Bu yasa için son başvuru tarihi 31 Ağustos , ödemelerin ilk taksidi Maliye borçları için 30 Eylül SGK borçları için 31 Ekim olarak düzenlenmiş. İkişer aylık dönemler halinde on sekiz taksitte ödeme yapılabilecek

Osman Doğan

21 Nisan 2021 | Tüm Yazıları
Siyaset kirli zeminde iftiraya doğru mu evriliyor
Bunu daha önce de yaşayan bir ülke olarak tuzağın zeminini tencere tavaya kadar uzatma gayretinde olanlar, işin hakkını vermiş olmalılar. 1926 yılında yokluk içinde vefat eden, tabutuna dahi haciz konulan Sultan Vahdettin için, gemi dolusu altınlarla İngiltere’ye kaçtı diyenler,
İnternet Yazarları Tümü

Prof. Dr. Mustafa Eravcı

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Jeopolitik ve Tarihsel Bir Rekabet Sahası Olarak Ukrayna
Ukrayna-Rusya krizinde diplomasiye tanınan şansta artık sona gelindi. Rusya'nın son iki aydır bölgede yaptığı askeri hazırlıklar kapsamında bölgede savaş çanları çalmaya başladı.

YUSUF POLAT

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
Kazandıkları savaş yok
Ali Koç, Aziz Yıldırım sonrası Fenerbahçeli taraftarın da baskısıyla başkan seçildi. Zengin bir aileden gelmesi dışında hiçbir özelliği yoktu. Hem yakışıklı hem de mavi gözlü olduğunu saymazsak.

İbrahim Yerlikaya

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
ŞAH-I GEYLANİ TARİKATI IV
Kādiriyye en yaygın tarikat olmasını, diğer sebeplerin yanı sıra çok sayıda çocuğu olan Abdülkādir-i Geylânî’nin çocuklarının babalarının ilmine ve mânevî mirasına sahip çıkarak onun yolunu devam ettirmelerine borçludur.

HANDE ORTAY

25 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
ÇİN’İN YENİ İPEK YOLU KÜRESEL GÜNEY ÜZERİNDEKİ ETKİLER
BRI’nin iki ana koridoru, Küresel Güney ve Güney-Güney iş birliğindeki birçok ülkenin gelişimi üzerinde şimdiden önemli bir etkiye sahip. Çin’i Ukrayna üzerinden Avrupa’ya bağlaması gereken Güney Asya ve Kafkasya ülkeleri, özellikle “İpek Yolu’nun Ekonomik Kuşağı” (yani kara yolu) çerçevesindeki yatırımlardan yararlandı.

Ali Dutal

24 Ocak 2022 | Tüm Yazıları
İslami Cemaatler Kimsenin Şamar Oğlanı Değil!
Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharı sonrası İslami Cemaatlere yapılan saldırılara olan isyanımı bu yazımda dile getirmeye çalışacağım.