17 °c

CEMAATLER DİYANETE BAĞLANAMAZ -1

Fetö ve Adnan Oktar vakası üzerinden tarikat ve cemaatler tartışması devam ediyor. İlahiyatçıların büyük bir çoğunluğu İslam’da tarikatın olmadığını söylüyor. Ali Fuat Başgil hocanın dediği gibi ilahiyat fakülteleri  (istisnaları her zaman tenzih ederiz) din tenkitçisi olarak yetişiyor. İmam-ı Azam’ı beğenmiyor, İmam-ı Gazali’ye “kafası karışık” diyor. Felsefe yaparak kendini tatmin ediyor. Toplumun dinî ihtiyaçlarına cevap vermek, ilmihal bilgilerini hatırlatmak, Kur’an-e Kerim okumasını bilmeyenlere zaman ayırarak okutmak onların tenezzül edip de yapacağı işler değil. Bunlara göre Kur’an-ı Kerim Türkçeye çevrilir vatandaş onu okur ve hayatını tanzim eder. Tabii vatandaş  “çağdışı” ithamından kurtulabilirse.

Abdest-namaz zaten “Emevi  işi” oluyor bazılarına göre. Gördükleri eğitim sebebiyle akıllarına yatıyorsa dini kabul ediyorlar. Kur’an-ı Kerim’i akıllarına göre ölçüp biçtikleri gibi hadis-i şerifleri de akıllarıyla tartarak değerlendiriyorlar.

Akıl, İslam’da çok önemlidir. Aklı olmayanın mükellefiyeti yoktur. Ama aklı nerede kullanacağınızı bilmelisiniz. Hadis-i şerifin aklımıza uyup uymadığı değil, sevgili peygamberimiz tarafından irad buyurulup-buyurulmadığı  yönünde aklımızı kullanarak tahkik edilir.

Geçtiğimiz yıllarda bir mezuniyet merasiminde bir ilahiyat fakültesinde dekan bey konuşma yapıyor  “Yeni bir İslam anlayışı ortaya koyacağız” diyor.  Dekan Beyin konuşmasından sonra  kızlı-erkekli ilahiyat fakültesi öğrencileri müzik eşliğinde folklor icra ediyorlar. Mezuniyet merasimine gelen bir ebeveyn  “İslam’ın neresinde bu !” diye feryat ediyor ama duyan kim.

İstanbul Müftüsü Kamil Yılmaz tarikat ve cemaatlerin diyanete bağlanması gerektiğini söylemiş. Cemaatlerin Diyanet teşkilatına bağlanması gerekçesi olarak fetö vakası gösteriliyor. Adnan Oktar faciası da bunun üzerine tuz-biber oldu.

Değerli gazeteci Süleyman Özışık diyor ki, fetö kontrol edilmediği için değil bizzat devlet tarafından desteklendiğinden  dolayı  bu hale geldi. Fetö denilen sapık teşekkülün kontrol edilip-edilmemesi ayrı bir bahis fakat devlet tarafından desteklendiği açık. Devlet tarafından desteklendiği açık olduğu halde bu menhus yapıyı devletten nemalanmasına sebebiyet veren siyasilerle alakalı hiç  bir muamelenin yapılmaması halen zihinlerde büyük bir soru işareti olarak devam ediyor. Fetö’nün siyasi cenahına dokunmak için zamana mı ihtiyaç var bilmiyoruz.

Adnan Oktar meselesine gelince;  her cümlesinde  “maşallah”  kelimesini  tekrarlaya tekrarlaya eskiden ve dekolte kıyafetlerle yıllarca milletin gözü önünde dansöz oynatan bu yapı hakkında diyanetin hangi açıklamasını gördük?

Diyanet teşkilatı elbette devletimizin güzide bir kuruluşudur ama fetö hususunda toplumu ikaz edici hangi açıklaması oldu? 15 Temmuz hain darbesinden sonra Nureddin Veren (eski  F. Gülen mensubu) vasıtasıyla F. Gülen’in kasetlerini temin ederek tetkik ettiklerini söylüyor Diyanet Eski başkanlarından Sayın M. Görmez hoca.

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Okurunuz 09 Ağustos 2018 18:24 Ömer Bey yazınızda bahsettiğiniz süleyman özışık çok değerli olduğunu yazılarında kanıtlıyor. Bugünkü ve seçim sonrası kulaktan dolma veya kasten çekilmşş kayıtlar üzerinden ehli sünnet yurtlarına saldırıyor. Ne dersiniz?

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart
  • Misafir 29 Temmuz 2018 08:21 Osmanlıda meşihat makamı yok muydu muterem??

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.