SAĞLIK
27 Haz 2021 10:43 Son Güncelleme: 27 Haz 2021 10:44

Dr. Gürsel Özer: Türkiye'de bir aile hekimi 3 bin 700 kişiye hizmet veriyor

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Dr. Gürsel Özer, Aile Hekimliği Çalıştayı'nda yaptığı açıklamada "Türkiye'de bir aile hekimi yaklaşık 3 bin 700 kayıtlı kişiye hizmet veriyor. Hak ediş kayıpları olmaksızın bu sayıyı 1500-2000 bandına çekmek Sağlık Bakanlığı ile ortak hedefimiz" dedi.

Haberi Dinle

Aile Hekimliği Çalıştayı Antalya’da başladı. Koronavirüs süresince aile sağlığı merkezlerinde her türlü hizmete devam edildiğini, hiçbir işleyişin ertelenmediğini anlatan Özer, “Türkiye’de bir aile hekimi yaklaşık 3 bin 700 kayıtlı kişiye hizmet veriyor. Hak ediş kayıpları olmaksızın bu sayıyı 1500-2000 bandına çekmek Sağlık Bakanlığı ile ortak hedefimiz.” ifadesini kullandı.

Fiziksel koşullar yetersiz

AHESEN Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akpınar da aile hekimlerinin aşılama sürecinde mesaiden ve zamandan bağımsız özverili bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Vatandaşlara aşılarını olmaları yönünde çağrıda bulunduklarını ve bilgilendirmeler yaptıklarını anlatan Akpınar, “Aşı tercihi konusunda gelen sorulara yanıtımız çok net. Hangi aşıya ulaşabiliyorlarsa o aşıyı olsunlar. Tüm aşıların yüksek etkinlikte olduğu bilimsel olarak onaylanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Akpınar, çalıştayda aile hekimliği çalışanları arasında 3 bin 448 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışmasının da irdelendiğini aktardı. Çalışanların yüzde 64,7’sinin merkezin fiziksel koşullarını yetersiz bulduğunu belirten Akpınar, yüzde 91.2’sinin ise salgın sürecinde iş yükünün daha da arttığı görüşünü savunduğunu kaydetti.

 
Yorumlar