Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki bulaşıcı hastalık uzmanları, 72 yaşındaki bir adamın COVID-19 virüsünü vücudunda 613 gün boyunca taşıdığını bildirdi. Maalesef, hayatta olmayan hasta, zayıf bir bağışıklık sistemine sahipti ve defalarca aşı olmasına rağmen korunamadı.

Araştırmacılara göre, virüsün vücutta bu kadar uzun süre kalması, bağışıklıktan kaçan yeni bir virüse dönüşmüş olabilir. Bu durum, COVID-19 ve diğer viral enfeksiyonlardan korunmanın önemini vurguluyor.

Zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerin, üç kez aşı olsalar bile COVID-19'a yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğu ve hastaneye yatırılma olasılıklarının 13 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi öğrencisi Magda Vergouwe ve meslektaşları, "Bu vaka, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun uzun süreli olabileceğini gösteriyor, özellikle de bağışıklık sistemi zayıf hastalarda" dedi.

Vergouwe ve ekibi, bulgularını 2024 Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Küresel Kongresi'nde sunacaklar. Ancak bulgular henüz hakem incelemesinden geçmediği için, bu vakaya ilişkin daha detaylı bilgiler henüz paylaşılmadı.

Kaynak: AA