584 Defa Okundu


Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) ilk basamağı olanTemel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran’da, ikinci basamağı olan Alan Yeterlilik Testleri(AYT) ise 24 Haziran’da yapılacak.Üniversite sınavlarına iki buçuk ay kaldı.
Kalan süre az değil. Çalışmalarımızı arttırıp çok iyi puanlar almak için de çalışmayı bırakıp bildiğimizi unutmak için de yeterli. Son dakika golü yemek de atmak da mümkün. Bu yüzden öncelikle maçtan son dakikaya kadar kopmamakta ve tempoyu düşürmemektebüyük fayda görüyorum.
Sınava az süre kaldı ama elimizde iyimser olmak için çok neden var. Çünkü son aylarda yapılacak çalışmalar daha kıymetlidir. Karşılığı kat kat alınır. Sınava az zaman kala yapılan çalışmalar Ramazan ayında yapılan ibadetler gibidir.
Sınava hazırlık sürecine baktığımızda mesela bir mayıs ayının üç tane ekim ayı kadar etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Zira Ekim ayında çalışılan konular sınava kadar tekrar edilmezse unutulur ama mayıs ayında öğrenilen konu sınava kadar unutulmaz veya daha zor unutulur. Zaten yeni öğrenildikleri için okonuları tekrar etmeye gerek kalmayabilir.
Yine mayıs ayına kadar konuların çoğu öğrenilmiş oluyor. Bu ayda eski konuları tekrar etmek hepsinin hatırlanmasını sağlar. Tüm konuları yeni öğrenmişiz duygusuna kapılırız. Motivasyonumuz artar.
Ayrıca bu son aylarda sık sık yapılan deneme sınavları ile eski ve yeni bütün konuları tekrar etmek, konular arasındaki ilişkiyi kurmak ve büyük resmi görmek mümkün olmaktadır. Bu şekilde konuların zihnimizde yerli yerine oturması sağlanır. Dağınıklığın ve işi yarım bırakmış olmanın verdiği motivasyon kaybı azalır…
Asla pes etmeyin! Pes etmeyenler hiçbir zaman kaybetmezler. Kısa vadede kaybetseler bile uzun vadede motivasyonları artıyor ve kazanıyorlar. Ayrıca pes etmeyen kişiler, değil kazanmak kaybetseler bile toplumda en saygın insanların arasında yerlerini alıyorlar… Kazanmak için bazen tek yapmanız gereken şey yarışı bırakmamaktır. Sadece pes etmemiş olmanın getireceği somut sonuçlar için değil, pes etmemiş olmanın vereceği hisler için de pes etmeyin…
Hazları erteleyin! Bahar geldi, havalar ısındı, daha fazla dışarı çıkmak istiyoruz. Fakat hazları erteleyebilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Büyük ödül için küçük ödülden vazgeçmeyi göze alan zeki çocuklar olmalıyız. Başarının şartlarından biri de dinlenmektir. Ara ara dışarı çıkmak gerekir. Ama dikkatinizi dağıtacak, çalışma temponuzu bozacak ve hızınızı kesecek ayrıntılı gezip tozma planlarını sınavdan sonraya bırakabilirsiniz…
Son söz:
Üniversite sınavlarında iyi puan almanın zekâ ile ilgisi olduğu kadar sabır ile de ciddi bir ilişkisi vardır.

Yorumlar