588 Defa Okundu

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Başdanışmanı/Sanatçı Davut Güloğlu, İsrail'in özellikle Gazze halkına karşı insanlık suçu işlediğini vurgulayarak, "İsrail orada çoluk çocuğu katlediyor. Katlettiği gibi de hastanesinden tutun her türlü yardıma da imkan verdirtmiyor. Burada büyük zulüm yapılıyor. Zulmün ötesinde soykırım yapılıyor." dedikten sonra dikkat çeken bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Güloğlu bu soykırıma "sessiz kalan sanatçı" arkadaşlarının olduğunu ifade etti.

Devamında da şunları söylemişti;

"Korkan var. Belki medyada da arkadaşlar açık açık konuşmuyor. Ben 15 Temmuz'da da bunu ciddi ciddi konuştum. Çünkü bunlar, medyanın içinde, siyasette, sanatta, kültürde, turizmde her yerde güçlüler. Her yerde parmakları olduğu için de sanatçılar korkuyor, 'işimden olurum, ekmeğinden olurum' endişesi taşıyorlar."

Güloğlu, "Allah'tan başka hiç kimseden korkmadığını ve bir sanatçı olarak bu vatanın sesi olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Evet kimi korkuyor, kimi konuşuyor, kiminin sesi cılız çıkıyor, kiminin ideolojisi İsrail ile uyuşuyor her türlüsü var.

Mesela Gezi’ye FETÖ’sü PKK’sı tüm terör örgütleri ile birlikte birçok sanatçı da destek vermişti.

İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik katliamını eleştiren müzisyen Fazıl Say’ın, İsviçre'deki konserleri iptal edildi.

İngiltere’nin en önde gelen gazetesi The Guardian, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ilgili çizdiği bir karikatürü “anti-semitik” bulduğu gerekçesiyle yayınlamayı reddettiği karikatüristinin işine son vermişti. Steve Bell, 42 yıldır Guardian ile çalışıyordu.

500’den fazla kişinin şehit olduğu Gazze’deki hastane katliamından sonra işgalci İsrail’e
tepkisini dile getiren ünlü isimler arasında Pınar Deniz, Hadise, Oğuzhan Uğur, İlker Kaleli ve Alişan gibi isimler yer almıştı.

Ama maalesef tüm sanat camiası kitlesel, spesifik bir eylem tarzı geliştiremiyor.

Örneğin neden ülkemizdeki sanatçı, şarkıcı ve oyuncular, bir araya gelip İsrail'e karşı büyük bir organizasyonun startını veremiyor?

İddia edildiği gibi Türkiye'deki sanat ve müzik sektörünün %70'i dolaylı ve doğrudan Yahudi lobilerinin kontrolünde mi?

Toplumumuza dayatılan seküler hayat tarzı, batı kültürünün kodlarımıza müzikler ve diziler ile işlenmeye çalışılması aslında çok da yabancı olmadığımız bir durum.

Algı operasyon etki elamanları, seçtikleri isimler ile etki ve algı gücünü topluma empoze ediyor. Sadece gençlerimize değil adeta tüm toplumumuza sanat adı altında operasyon çekiliyor.

Kızılcık Şerbeti diye bir dizi var mesela!

Müslüman insanlar öyle bir hayat mı sürüyor? Seküler insanların yaşam tarzı ile Müslümanların ki algı olarak topluma nasıl yansıtılıyor hep birlikte görüyoruz. İşin enteresan tarafı herkes doğruyu bildiği halde kimse itiraz etmeden izliyor. Ya hiç bu yaşantıları bilmeyenler ne olacak diye kimsenin düşündüğü yok!

İdol, rol model olarak topluma sunulan giyimdem, yaşam tarzına örnek gösterilen kişiler ise adeta gençleri robota çeviriyor. Ne yiyeceğine bile onlar karar veriyor.

Onlar lüks içinde hayat sürerken gerçekte halk umurlarında değil. Aşağılıyorlar. Batı kültürüne tapıyorlar.

Şayet dinden imandan bahsedersen gericisindir. Kendi kültürün bayağıdır.

Kendi değerlerine ve kültürüne saldırının her zaman bir ederi vardır. Böyle bir ortamda bile İsrail’e 3-5 kişinin çıkıp tepki göstermesi büyük bir şey!

Güloğlu’nun vurguladığı üzere kimi korkuyor, benim de dediğim gibi kiminin sesi cılız çıkıyor, kiminin ideolojisi İsrail ile uyuşuyor her türlüsü var.

Sonuçta İsrail’e karşı gönül isterdi ki tüm sanatçılar, şarkıcılar, oyuncular bir araya gelip dünyayı ayağa kaldırabilecek bir iş yapabilsin ülkemizde!

Korkmadıklarını ya da İsrail’den yana olmadıklarını göstersinler. Cılız sesli tepkiler bir işe yaramıyor. Yaramayacak.

Yorumlar