Katil İsrail’in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda (yazıyı kaleme aldığım dakikalarda) şehit sayısı 33 bin 137'ye, yaralı sayısı da 75 bin 815'e yükselmişti.

Hala enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğu ancak İsrailli alçakların engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı vurgulanıyor.

Katliamlar hız kesmezken askeri yardımları aksatmadan devam ettiren İsrail’in vahşet ortağı ABD Başkanı Joe Biden, zora girince İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya baskı yapmaya başladı.

Biden, Perşembe günü Netanyahu ile telefonda konuştu.  Biden, Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamaya göre “İnsani yardım çalışanlarına yönelik saldırıların ve Gazze’deki genel insani durumun kabul edilemez olduğunu” iletti. 

Kendisini tanımasak inanacağız. ABD’deki yeni seçim anketine göre seçimi Trump kazanıyor. Ankete göre Trump 6 eyalette önde. Daha önce bu anketler Biden’i Başkan gösteriyordu.

Peki eski ABD Başkanı Trump’ın Gazze’ye bakışı nasıl?

ABD Başkanı Joe Biden'ın politikalarını eleştiren Trump, Joe Biden, İsrail'e de "Gazze'ye yönelik saldırılarını bir an önce bitir" çağrısında bulundu.

İsrail hükümetine uyarıda bulunan Trump, "Çok açık şekilde söylediğim şey şu; bu işi (saldırıları) bir kenara bırakın, barışa geri dönelim ve insanları öldürmeyi bırakalım." diyerek, Gazze'ye yönelik saldırıların sonlanması gereğini vurguladı.

Katıldığı radyo programında, 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili ABD Başkanı Biden'a yüklenen Trump, "Sahip olduğumuz bu aptal başkan yüzünden bütün dünya havaya uçuyor." dedi.

Trump’ın tutumu bu şekildeyken özellikle bu hafta başında İsrail ordusunun bir insani yardım kuruluşunun araçlarını vurması ve aralarında 1 Amerikalı ve 3 İngiliz olmak üzere 7 insani yardım çalışanını öldürmesi üzerine Amerikan başkanı Biden daha da köşeye sıkıştı.

Buna göre görüşmede Biden, Netanyahu’ya İsrail’in sivillerin zarar görmemesine, yardım çalışanlarının güvenliğine yönelik bir dizi spesifik, somut ve ölçülebilir adımı duyurması ve uygulaması gerektiğini iletti. 

ABD’nin Gazze’ye ilişkin politikasının, İsrail’in bu adımlara ilişkin acil eylemine ilişkin değerlendirmeye göre belirleneceğini açıkça belirtti.

Tabii bunlar hep köşeye sıkışmanın vermiş olduğu refleks!

Sık sık İsrail dostu olduğunu hatırlatan Biden’ın çağrısı sonrası aynı gün içinde İsrail savaş kabinesi, Gazze’ye daha fazla yardımın geçişini sağlamak için Erez sınır kapısının 7 Ekim’den bu yana ilk kez açılacağını duyurdu. 

Ayrıca Aşdod limanının da yardımların geçişi için kullanılabileceği bildirildi.

Netanyahu, yardım çalışanlarına yönelik saldırıda ‘ciddi hatalar’ tespit ettikten sonra iki subayı görevden aldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Adrienne Watson, kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi ve bu adımların uygulanıp uygulanmayacağını takip edeceklerini ekledi.

Körler sağırlar birbirini ağırlar. 

Biden’i kurtarıcı küçük hareketler bunlar! Katliama devam ediyorlar mı? Ediyorlar! 

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi Jacob Lew, ABD yönetiminin, Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümetinin Gazze Şeridi'ndeki insani ihtiyaçlarla ilgili eylemleri karşısında “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.
ABD’li Büyükelçi Lew, İsrail’in Yediot Ahronot gazetesine verdiği röportajda, Joe Biden başkanlığındaki ABD yönetiminin Netanyahu hükümetinin 6 aydır İsrail savaşına maruz kalan Gazze Şeridi'ndeki tutumundan rahatsız olduğunu belirtti.

Hamas ile İsrail arasındaki esir değişimi ve Gazze Şeridi’nde ateşkese ilişkin de Lew, “Sürekli esirlerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varmak için ve görüşmeleri doğru yolda tutmaya ve ileriye taşımaya çalışıyoruz” dedi.

Lew, esir takasının sadece insani bir mesele olarak değil aynı zamanda bölgesel stratejik bir mesele olarak da çok önemli olduğuna dikkati çekerek, “Hâlâ bir esir anlaşmasının olmasını umuyorum” ifadelerini kullandı.

İyi de baştan beri bunlar birlikte hareket etmiyor mu? Şimdi kimi kandırdıklarını sanıyorlar. 

İsrail'de aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi milletvekili Almog Cohen, Filistinlilerin sığındığı Gazze Şeridi'nin Refah kentine kara saldırısı başlatılması çağrısı yaparak, "Ramazan ayı onları öldürmek için en iyi zaman." demişti.

Şimdi üzüntüm o ki bayramda da bu zalim İsrail, katliamlarına hız kesmeden devam edecek.