Aralarında Rusya, Hindistan, İngiltere, ABD ve Fransa'nın da bulunduğu çok sayıda hükümet, vatandaşlarını bir sonraki duyuruya kadar Orta Doğu'dan, özellikle de İsrail'den uzak durmaları konusunda uyardı.

IDF'nin Suriye'deki İran büyükelçiliğini vurmasından bu yana hem İranlı hem de İsrailli diplomatlar ve liderler arasında kışkırtıcı savaş söylemleri uçuşuyor.

Yazıyı yazdığım saatlerde, ABD'li yetkililer şu uyarıda bulundu:

"İsrail'e yönelik bir İran saldırısı bugün gibi erken bir tarihte gerçekleşebilir ve bunun İsrail'deki askeri hedeflere 100'den fazla insansız hava aracı ve düzinelerce füzeyle yapılacak bir saldırıyı da içermesi bekleniyor."

Bu gerçekten olacak mı?

İran tarihine baktığımızda bu biraz zor…olsa da kuvvetle muhtemel iran İsraili vuracak.

Çünkü siyonistlerin artık terbiye edilmesi gerekiyor.

“İran tarihte hep Müslüman devletlerle savaşmış tarihinde hiç kafirle zalimle savaşmamıştır.” diyenleri duyar gibiyim. Bu görüşü savunanlara bir ayet ve birde hadisle cevap vereceğim….

"İşte kazandıkları (günahları)ndan ötürü zâlimlerden bir kısmını diğer bir kısmının peşine böyle takarız." (Enâm  6/129)

Zalim Allah'ın kılıcıdır; onunla intikam alır, sonra ondan intikam alır.”

Benim merak ettiğim: Netanyahu'ya Destek verip onu çılgına çeviren, dünyanın başına bela eden ABD bu savaşın neresinde olacak ?

Hadi kahvenizi alın ve ABD'nin İran'a karşı savaşmaya karar vereceği, ona karşı topyekun bir savaş başlatacağı küçük bir savaş senaryosunu okuyalım.

Şu haritaya bakın, ABD İran'a yönelik işgali nereden gerçekleştirebilir?

İran'ın doğusunda Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan'ı göreceksiniz. Bu üçlünün kocaman bir hayır diyeceğini herkes bilir.

İran'ın güneyinde ise  tamamen hakim olduğu Basra Körfezi ama İyi bir nokta değil.

İran'ın batısında, Irak ve Türkiye. İlki kesin bir hayır, ikincisi ise o kadar muhtemel bir hayır ki kesin kabul edilmeli. Türkiye, ABD ve İsrail adına İran'la savaşa asla girmez!

İran'ın kuzeyinde Hazar Denizi bulunmaktadır. Hiçbir faydası yok.

Azerbaycan ve Ermenistan bir fırsat sunuyor ancak yüzbinlerce NATO askeri oraya nasıl ulaşacak? Deniz yoluyla giderlerse Akdeniz'i, Karadeniz'i geçerek fiilen fiziki olarak İstanbul'u geçmeleri gerekecek. Sadece siyasi açıdan karmaşık değil, aynı zamanda İran'a hazırlanmak için tonlarca zaman kazandıran uzun bir yolculuk.

ABD'nin Irak işgali için güç toplamak için harcadığı ayları  hatırlıyor musunuz? Hiçbir kesinti olmaksızın 6 ay kadar sürdü.

Sorun şu ki, İran söz konusu olduğunda, belirlenen hedefin sınırlarına yakın bir yerde kuvvet yığmalarına imkân yok.

İran'ın yüzbinlerce güdümlü ve hassas balistik füzeden oluşan bir cephaneliği, uzayda uyduları ve neredeyse her yerde gözleri var. Eğer savaş ilan edilir veya başlatılırsa, İran sınırına 3000 kilometre mesafedeki her Amerikan varlığı acımasızca bombalanacak, hiçbir füze savunma sistemi bunu durduramayacak.

Peki İran'ı çevreleyen geniş alana dağılmış düzinelerce ve düzinelerce Amerikan üssü? 7 Ekim'in toplamı 1000'i bulan bir saldırı karşısında ABD onları nasıl savunacak?

Ayrıca İran, dünyadaki en gelişmiş gemisavar füzelere (Rusya'nın Yakhont'u) sahiptir ve muhtemelen şu anda bunlardan binlercesine sahiptir. Bu, hiçbir yüzey gemisinin İran'ı etkili bir saldırı silahı haline getirecek kadar yaklaşamayacağı anlamına geliyor.

ABD hava üstünlüğüne güvenmek zorunda kalacak, ancak bu çok zor, neredeyse imkansız bir görev olacak. ABD uçaklarının İran'a ulaşmak (ve geri dönmek) için uzun bir yol kat etmesi gerekecek ve ABD, Rusya'nın cephaneliğindeki en gelişmiş sistemler de dahil olmak üzere hava savunma sistemlerine büyük yatırımlar yaptı. ABD, yenilenmesi yıllar alacak birçok uçağını kaybedecek ve İran, balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla Avrupa veya Orta Doğu'da havalandığı tüm üsleri hedef alabilecek.

ABD'nin kullanacağı bir diğer araç ise denizaltılardan atılan seyir füzeleridir; ancak bu da savaş kazandırmaz ve buna hazırlanan rakibe karşı maliyetli olabilir.

İran'ın tam kapsamlı bir işgali potansiyel olarak milyonlarca asker gerektirecek ve yıllar sürecektir. Batı bu tür bir çabayı kesinlikle başaramayacak durumda: Binlerce mil ötedeki bir ülkeyi işgal etmek için denizde ölmeye hazır milyonlarca genci nerede bulacaklar?

Bütün bu zaman boyunca İranlılar evlerini ve bağımsızlıklarını savunacaklar. Batı onları sömürgeleştirmeye ve yok etmeye çalışacak. Akıllarında Gazze olacak.

Velhasıl…

ABD İran'a karşı savaşı kazanamaz. Ve bunu tüm taraflar biliyor. Bilinmeyen tek şey Iran İsrail'e vurduğunda, ABD, Gazze-İsrail Savaşında kurduğu cümleyi (Bu bir Din savaşıdır, Gazze'yi yok edin!) cümlesini kuracakmı ?

Allah'ım İslam'a ve Müslümanlara zafer nasip et!

Allah'ım sen Gazze'ye şanlı bir zafer nasip et!