DÜNYA
23 Haz 2021 18:30 Son Güncelleme: 23 Haz 2021 18:30

Rusya'dan, NATO sonrası Afganistan'da 'iç savaş' uyarısı

NATO'nun askeri güçlerinin Afganistan'dan çekilmesi devam ederken, Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dan ülkede, iç savaşın yeniden tırmanabileceği uyarısı geldi.

Haberi Dinle

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 9. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açılış konuşmasında, güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Afganistan meselesine değinen Şoygu, NATO’nun askeri birliklerinin 20 yıldır Afganistan’da bulunduğuna dikkati çekti.

'İÇ SAVAŞ YENİDEN YAŞABİLİR'

Şoygu, Afganistan’da "sağlam" devlet yönetim yapısının oluşturulamadığını ifade ederek, "NATO askeri güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından, halkın durumunun kötüleşmesi, yoğun göçlerin yaşanması ve aşırıcılığın komşu ülkelere yayılması gibi tüm olumsuz sonuçlarıyla birlikte iç savaş yeniden yaşanabilir." dedi. 

Bu ülkedeki durumun komşu ülkeler ve uluslararası örgütler tarafından dikkat gösterilmesi gerektirdiğini vurgulayan Şoygu, "Pakistan ve İran dahil Afganistan ile sınırı olan ülkelerinin yer aldığı Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) tüm imkanlarının kullanılması gerekiyor. İslamabad ile Tahran’ın etkileşimi olmadan Afgan düğümünün çözülmesi imkansız." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : AA

Yorumlar