Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı Şeyh İkrime Sabri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin davasına yönelik tutumunu övdü. Sabri, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin halkının haklarını ve Mescid-i Aksa'nın İslami statüsünü korumak için yaptığı olumlu katkılara değindi.

Açıklamasında, Türkiye'nin Filistin davasına diplomatik ve medya alanında gösterdiği destek ve faaliyetlerin önemini vurgulayan Şeyh Sabri, Arap ve İslam ülkelerine Filistin halkını korumak için Türkiye ile işbirliği yapmaları çağrısında bulundu. Sabri, İsrail'in Filistin halkına karşı yürüttüğü soykırım savaşına karşı Arap ve İslam dünyasının ortak bir duruş sergilemesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Şeyh Sabri'nin açıklamaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Parlamenterler Arası Kudüs Platformu 5. Konferansı'nda yaptığı konuşmanın ardından geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ve Kudüs'teki tarihi statünün bozulmasına karşı sert bir duruş sergilemişti. "Hiç kimse bizden soykırıma sessiz kalmamızı bekleyemez" diyen Erdoğan, Filistin halkına yönelik saldırılara ve Mescid-i Aksa'nın kutsiyetine yönelik tehditlere karşı kararlı bir duruş sergileyeceklerini belirtmişti.

Şeyh Sabri, ayrıca İsrail'in savaş suçlarını ortaya çıkarmak için çalışan aktivistleri ve basın mensuplarını takdir ettiğini ifade ederek, Filistin halkının uluslararası destek olmadan da direnişini sürdürdüğünü söyledi.

Şeyh İkrime Sabri'nin bu çağrısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin davasına verdiği desteği vurgulaması ve İslam dünyasında Filistin'e yönelik dayanışmanın artırılması gerektiği yönündeki mesajlarını güçlendiren bir açıklama oldu.

Kaynak: AA