İbrahim Halil Er

ibrahimhaliler@istiklal.com.tr
20 Ağustos 2021 Cuma
İSLAM MEDENİYETİ ARAP MEDENİYETİ MİDİR?

Günümüzde İslam Medineyeti dediğimizde birçok çevre tarafından bunun Arap medeniyeti olduğu, Arap aklı sonucu oluştuğu eleştirisi ile karşılaşırız. Benim gibi İslam Medeniyeti Üzerinde araştırma yapmış birisi için bu söz gerçekten büyük bir yanılgı barındırmaktadır.

19 Ağustos 2021 Perşembe
BATI KÜLTÜRÜNDE PAPAZLAR VE İSKAMBİL

Dünyada en yaygın oyunların başında kağıt oyunları özellikle de iskambil gelir. Papazlara geldiğimiz bu dönemde iskambil kağıdındaki papazlar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

10 Ağustos 2021 Salı
SOMALİ'DE İSLAM

Somali halkı İslâm'la daha hicretten önce tanışmışlardır. O dönemde bugünkü Somali toprakları adaletiyle ünlü Habeşistan kralı Necaşi'nin yönetimi altındaydı.

01 Ağustos 2021 Pazar
DOĞU PERİNÇEK'İN İRAN'DAKİ TOPLANTIYA KATILIŞININ DEĞERLENDİRMESİ

Bugünlerde Doğu  Perinçek'in İran'daki İslam'i Uyanış Konferansına Türkiye'yi temsilen katılması çok konuşulmaktadır. Tabi ki insanların şaşkınlığı İslami  Uyanış kongresine Türkiye'deki bir sol hareketin ve İslam ile ilgisi olmayan bir kişinin katılmış olmasından dolayıdır.

31 Temmuz 2021 Cumartesi
Afganlı Göçmen İstilası Bir Proje mi?

Ülkemizde ciddi anlamda bir Afganlı göçmen istilası bulunmaktadır. Bu göçmenler; İran tarafından sınırımıza kamyonlarla getirtilmekte ve oradan İstanbul'a kadar ellerini kollarını sallayarak gelmektedirler.

30 Temmuz 2021 Cuma
12 ADA LOZAN'DA YUNANİSTAN'A VERİLMEDİ

Genelde birçok kişi hatta içlerinden anlı şanlı tarihçiler bile 12 Ada'nın Lozan antlaşmasında Yunanistan'a bırakıldığını sanırlar ve bu yanlış bilgi üzerinde yorumlar geliştirir, kavgalar ederler.

29 Temmuz 2021 Perşembe
Türk-Yunan İlişkileri

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar, Yunan Hükûmeti’nin iç politikasının önemli bir malzemesi ve aynı zamanda Avrupa’ya karşı da en büyük silahı olduğundan çözümsüzlük üzerine inşa edilmiştir.

21 Temmuz 2021 Çarşamba
Hz. Ömer Hakkında Uydurulan Nuşirevan Hikayesi

Bu hikaye çok meşhurdur, sosyal medyada sürekli dolaşır ve işin ilginç yanı bir çok alim ve akademisyenler de sorgulamadan paylaşır. Hikayeye göre Şam Valisi Sa'd b. Ebi Vakkas (bazı rivayetlerde İskenderiye valisi yapılır) ve bazı rivayetlerde de Şam valisi olarak Amr b. As ismi zikredilir...

16 Temmuz 2021 Cuma
15 TEMMUZ DESTANI

15 Temmuz'da destan yazdık... Bu halkın onayı olmadan eline silah alanın gelip kafasına göre kural koymayacağını gösterdik... Silah yerine imanın/inancın galip olacağını gösterdik. Onların silahları varsa bizim "iman dolu göğsümüz var"dı. Bir milletin gücünün tank, top ve tüfek değil inanmış gençler olduğunu yaşadık...

25 Mayıs 2021 Salı
MESCİD-İ AKSA 5

Günümüzde özellikle Yahudi menşeli kaynaklar Mescid-i Aksa olarak kabul ettiğimiz yerin kaynaklarda belirtilen yer olmayacağına dair yoğun bir propaganda içerisindedirler.