Çözüm sürecinin önemli aktörlerinden olan ve Türkiye'nin süreci onun üzerinde sürdürdüğü Barzani'ye her zaman olduğu gibi seçim sürecinde muhalif kesim Erdoğan'ın onunla olan görsellerini kullanarak Erdoğan'ın sanki PKK ile işbirliği içinde olmuş gibi göstermeye çalışmıştır. Bu yazımızda oluşturulan bu yanlış algıyı düzeltmeye ve Barzani gerçeğini anlatmaya çalıştık.

Çözüm sürecinin önemli aktörlerinden olan ve Türkiye'nin süreci onun üzerinde sürdürdüğü Barzani'ye her zaman olduğu gibi seçim sürecinde muhalif kesim Erdoğan'ın onunla olan görsellerini kullanarak Erdoğan'ın sanki PKK ile işbirliği içinde olmuş gibi göstermeye çalışmıştır. Bu yazımızda oluşturulan bu yanlış algıyı düzeltmeye ve Barzani gerçeğini anlatmaya çalıştık.

Muhalefetin iktidara yönelik en büyük söylemi çözüm sürecindeki çabasıdır. Çözüm sürecinin amacı ülkemizde iç güvenliği sağlamak ve sorunlarımızı kendimiz çözmekti. Dış güçlerin baskı ve oyunları ile süreç başarısızlıkla sonuçlansa da gelecek için yine de umut olundu. Belki süreç sırasında hatalar yapıldı fakat bu bile gelecekte bu tarz insiyatifi ele alabileceğimizi göstermesi açısından önemli bir tecrübe oldu.

Çözüm sürecindeki enstrümanları sürekli PKK'yı ve terörü Ak parti sanki destelemiş gibi yansıtan muhalefet, kendi ilişkilerini gözden uzaklaştırmaya çalışmaktadırlar. Bu süreçte kullandıkları en büyük argüman ise Barzani ve Şıvan Perver'in Diyarbakır'daki Erdoğan ile çekilen görüntüleri olmuştur. Barzani'nin geleneksel Kürt kıyafetleri ile çekilmiş resmi onlar için bir algı oluşturması açısından önemlidir.

Fakat unuttukları en önemli unsur belki de özellikle gözden kaçırılmasını sağladıkları unsur Barzani'nin PKK karşıtı olması ve aralarında savaşın devam etmesidir. Barzani'yi PKK'lı gibi göstererek Milliyetçi Türk kitleyi ürkütürken Kadir Mısıroğlu gibi isimler üzerinden de Barzani'nin Yahudi olduğunu iddia ederek İslamcı ve Muhafazakar kitleyi soğutmaya çalışmışlardır.

Biz bütün bu eleştirileri maddeler halinde cevaplayalım.

1. Barzani eşittir PKK değildir. PKK anlaşamazlar ve aralarında mücadele ve hatta silahlı savaş vardır. 2. Bu arada tekrarlamakta fayda var: Barzani terörist değildir. Irak'taki özerk bir bölgenin yöneticisidir ve Türkiye'nin sınır komşusudur.

3. Barzani Türk ve Türkiye dostudur. Bölgede Türkiye yanlısı siyaset izler. Türkiye'de birçok yatırımı ve vakfı olduğu gibi, Türk iş adamlarının (ilginç bir şeydir ki bu iş adamların çoğu milliyetçi kökenlidir) Kuzey Irak'ta ciddi yatırımları vardır.

4. Irak Yöneticilerinden ( eski ırak cumhurbaşkanı) ve soran bölgesi lideri olan Talabani (yakın tarihte vefat etti) asıl PKK yanlısı ve İran dostu olan odur. Fakat sosyalist olduğundan onun aleyhine Türkiye'de hiçbir yazı yayınlanmaz. Hakkında bu açılardan hiç bir itham ve haber çıkmaz. Varsa yoksa Barzani. Çünkü Barzani dindardır, PKK karşıtıdır ve Türkiye dostudur. Talabani ise (her ne kadar vefat etmiş olsa bile örgütü hala güçlüdür ve Irak'ta özerk bir bölgeye sahiptir) PKK dostudur, İran yanlısıdır ve Sosyalisttir.

5. Barzani bölgede tasfiye edilirse bölge tamamen PKK ve İran denetimine düşer. Barzani bizim için önemli bir müttefiktir.

6. Barzani ve ailesi bölgede bilinen molla bir ailedir, dindardır. Baba Mele Mustafa Barzani bir Molladır ve bu aile hep alim çıkarmış bir ailedir. Bölgedeki alimler bu aileyi bu nedenle tanır ve saygı duyarlar.

7. Barzani ve ailesi Yahudi değildir. İsrail'deki Barzani lakaplı kişiler, bu aileye mensup olmayıp Irak'ın Barzan bölgesinden olduklarından bu isimle anılmıştır. Barzan, Irak da bir bölgenin ismidir.

9. Aynı şekilde Şivan Perver de PKK' lı gösterilip Erdoğan'ın onunla olan görselleri kullanılmaktadır. Şivan da PKK yanlısı olmayıp karşıtıdır. Barzani yanlısıdır. Hatta PKK suikast düzenlemişti. Fakat Şıvan sosyalisttir bu nedenle bazen Türkiye karşıtı açıklamaları olsa da PKK'lı değildir.

Barzani'ye bu kadar tepki ülkemizdeki sosyalist ve PKK yanlıları üzerinden yapılmasına rağmen İslamcı, Milliyetçi ve Muhafazakar kesimlerin de bu kervana katılması gerçekten ilginç. Bu da yapılan propagandanın ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Bu arada bilmeyenler için bir hatırlatmada bulunmak isterim. Barzani, çözüm sürecinde Türkiye devletinin yanında durduğu gibi Türk Devleti bu süreci Barzani üzerinden yürütmeye çalıştı.

Bu yazıyı çözüm sürecini eleştirmek ve dönemin hükümetini teröristlerle bir göstermek için belli sayfaların sürekli yayınlanmasına istinaden yazılmıştır. Bilmeyenler bu algıya inanmaktadırlar. Biz, dostlarımıza düşman düşmanlarınıza dost olmayalım...

Malcolmx in dediği gibi dikkatli olmasanız medya size dostu düşman düşmanı dost gösterir.