124 Defa Okundu

İsrail'in sekiz partili hükümeti, parlamentoyu feshetmeyi ve yeni seçimler düzenlemeyi planlıyor. Başbakan Naftali Bennett'in pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, koalisyonun buna uygun bir yasa tasarısını önümüzdeki hafta sunmak istediğini söyledi.

İsrail hükümeti koalisyonu parlamentoyu feshederek yeni seçimleri başlatmak istiyor. Başbakan Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Jair Lapid pazartesi günü, buna uygun bir yasa tasarısını önümüzdeki hafta Knesset'e sunacaklarını duyurdular. Tüm koalisyona istikrar kazandırma girişimlerinin "tükendiğini" söyledi. Yeni hükümet yemin edene dek, mevcut dışişleri bakanı Jair Lapid başbakanlık görevini devralacak.

 

İsrail: İsrailliler ve Filistinliler Arasındaki Gerilim Koalisyonu Gerdi

Haziran 2021'de Bennett ve Lapid, tüm siyasi kamplardan partileri içeren bir koalisyonun tarihi oluşumu üzerinde anlaştılar. Uzun vadeli Başbakan Benjamin Netanyahu daha önce on iki yıldır iktidardaydı. O zaman, Bennett ve Lapid, ikisinin hükümetin başında sırayla almak istediği bir rotasyon ilkesine karar verdi.

Son zamanlarda, Nisan ayında İsrailliler ve Filistinliler arasındaki gerilimler koalisyonu teste tabi tuttu. Kudüs'teki Tapınak Dağı çevresindeki çatışmalardan sonra Arap Raam partisi, hükümetin Filistinli göstericilere yönelik baskılarına devam etmesi halinde koalisyondan çekilmekle tehdit etti.

Yorumlar