GÜNDEM
14 Mayıs 2022 16:43 Son Güncelleme: 14 Mayıs 2022 16:45

Fransa'dan Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'na yönelik saldırıya kınama

Fransa iki gün önce Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğuna gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Fransız Dışişleri'nden yapılan açıklamada "hükümet, durumu azami dikkatle izlemeye devam edecek" denildi.

Haberi Dinle

Fransa’nın başkenti Paris’teki Boulogne-Billancourt’ta bulunan Türkiye Başkonsolosluğu’na 11 Mayıs’ı 12 Mayıs’a başlayan gece yerel saatle 02.00 sularında kimliği belirsiz kişi veya kişilerce el yapımı bomba (EYP) ile saldırı düzenlenmiş, başkonsolosluk binasının duvarında ve camlarında hasar meydana gelmişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Çarşamba gecesi geç saatlerde Türkiye’nin Boulogne-Billancourt’taki Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Konu hızla İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının ilgili birimlerine iletildi ve hükümet, durumu azami dikkatle izlemeye devam edecek" ifadeleri kullanıldı.

SALDIRIYI ÜSTLENEN OLMADI

Diplomatik yerleşkelerin güvenliğinin son derece ciddiye alındığı vurgulanan açıklamada, Türk Büyükelçiliği ve Büyükelçilik Konutunun özel koruma tedbirlerinden yaralandığı kaydedildi.

Olayda yaralanan olmazken, Paris polisi saldırıda kullanılan patlayıcının türünü tespit etmek ve failleri yakalamak için geniş çaplı çalışma başlatmıştı.

Saldırıyı üstlenen olmadı.

Yorumlar