İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 yılında düzenlenen bombalı saldırının görülen davasında karar açıklandı. Mahkeme, bombayı bırakan Ahlam Albashir hakkındaki hükmünü verdi. Peki “İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı davasında ne karar çıktı? İstiklal Caddesi bombalı saldırı davası sonuçlandı mı?” İşte İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı davası hakkında merak edilen ayrıntılar…

İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısının üzerinden 1 yıl geçti - Son  Dakika Haberleri

İSTİKLAL CADDESİ’NDEKİ BOMBALI SALDIRI DAVASINDA NE KARAR ÇIKTI?

İstanbul-Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin davada karar açıklandı. Mahkeme bombayı bırakan Ahlam Albashir’i dört suçtan toplamda yedi kez ağırlaştırılmış müebbet, bin 794 yıl hapse çarptırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, 13 Kasım 2022 yılında Taksim İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen bombalı saldırının PKK/KCK silahlı terör örgütünün Suriye uzantısı olan YPG/PYD/SDG tarafından planlanıp gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Saldırı neticesinde olay yerinde bulunan çocuk yaştaki Ecrin Meydan, babası Yusuf Meydan, Adem Topkara ile eşi Mukaddes Elif Topkara, Arzu Özsoy ile kızı Yağmur Uçar'ın vefat ettikleri, 99 kişinin yaralandığı ve birçok iş yerinin maddi hasara uğradığı ortaya konuldu. 

El yapımı bomba bulunan çantayı bırakan Suriye uyruklu tespit edilen Ahlam Albashır'ın 14 Kasım 2022 yılında yakalanıp gözaltına alındığı, YPG/PYD terör örgütünün özel istihbarat elemanı olduğu iddia edilen sanıklar Ahlam Albashır ve Bilal Elhacmaos'un kamu düzenini bozmak, otoriteyi zayıflatmak, kaos ve kargaşa yaratmak ve bu şekilde devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma amacına ulaşmak maksadı ile örgüt tarafından özel eğitime tabi tutularak talimatlandırılıp patlayıcı malzeme ile birlikte Türkiye'ye gönderildikleri belirtiliyor.

Ortaya konulan iddianamede, bombayı yerleştiren şüpheli Ahlam Albashır'ın 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Firari sanık örgüt elebaşlarından Cemil Bayık'ın da aralarında yer aldığı diğer şüphelilerin ise 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile bilikte 3 bin 16 yıl 6 aya kadar hapisleri talep ediliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ