GÜNDEM
25 Haz 2021 11:11 Son Güncelleme: 25 Haz 2021 11:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı! Katarlı gençler Türkiye'de sınavsız tıp okuyabilecek

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokol Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Protokole göre, Katarlı gençler Türkiye'de sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecek.

Haberi Dinle

Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği Protokolü" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak imzalandı.

KATARLI GENÇLERE SINAVSIZ TIP EĞİTİMİ

T24'te yer alan haberde, protokole göre, Katarlı gençler sınava girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık sağlık meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek. Protokolde eğitime kabul edilecek öğrencilerle ilgili şartlar sıralanırken, YKS ya da herhangi bir sınav şartından bahsedilmedi.

MİSAFİR PERSONEL İSTİHDAMI

Protokolde misafir öğrencilerin yanı sıra misafir personel de istihdam edilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.

ÜCRETİ, KABUL EDEN ÜLKE BELİRLEYECEK

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

PROTOKOL 5 YIL GEÇERLİ

Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrencilerin mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

Yorumlar