Firari gazeteci Erk Acarer yaptığı yayında, Ayhan Bora Kaplan'ın ifadelerinin kendisine emniyetten gönderildiğini belirtti. Bunun üzerine başlatılan çalışmalarda ifadelerin Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesinden gönderildiği ortaya çıktı. İstihbarat birimleri bilgi sızdırma olayıyla ilgili çalışma yürütürken başka bir köstebek olayı yaşandı.

YEMEK YEDİKTEN SONRA MASAJ SALONUNA GİTTİLER

Sabah gazetesinden Halit Turan'ın aktardığına göre, Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün lideri Bora Kaplan'ın İzmir cezaevinde ek ifadesinin alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesinde görevli rütbeli polisler M.İ, M.M.Ç. ile Organize Suçlarla Mücadele Şubesinden sorumlu Emniyet Müdür yardımcısının şoförlüğünü yapan Y.Ö. ile C.Y. cezaevinde ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından iddiaya göre Ayhan Bora Kaplan'ın avukatı ile buluştu. Polisler avukatla yemek yedikten sonra masaj salonuna gitti. Yapılan bütün görüşmeler MİT ve Emniyet İstihbaratın takibine düştü.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Olayın fotoğraf ve video görüntüleriyle ortaya çıkmasının ardından, iki polis memurunun emekli olmaları istendi. Rütbeli polisler de Organize Suçlarla Mücadele Şubesinden gönderildi. Ancak İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili hiçbir soruşturma başlatılmadığını fark edince harekete geçti. Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Ankara Emniyetine müfettişler gönderildi. İdari soruşturma başlatıldığı ve yapılan incelemenin ardından olayın adli soruşturmaya dönüştürülmesinin beklendiği öğrenildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ