Hatay Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Defne ilçesinde bir sahipsiz köpekte kuduz tespit edildi. Meydancık Mahallesi'nde 22 Nisan'da sahipsiz bir köpeğin büyükbaş hayvanlara saldırdığı bildirildi. Ekipler tarafından yakalanarak müşahede altına alınan ve ardından ölen köpekten alınan numune, Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderildi. Analiz sonuçlarına göre köpekte kuduz bulunduğu doğrulandı.

Bu nedenle, kuduz vakasının yayılmasını önlemek amacıyla Meydancık ve bitişiğindeki Güneysöğüt mahalleleri karantinaya alındı. Karantina sürecinde hayvan ve insan sağlığını korumak için gerekli önlemler alınırken, bölge sakinlerinin dikkatli olması ve sahipsiz hayvanlarla temas etmemeleri gerektiği konusunda uyarılar yapıldı. Yetkililer, karantina süresince kuduz vakasının yayılmaması için çalışmalara devam ederken, vatandaşların da belirtilen önlemlere uyması istendi.

Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"Komşu mahalleler olan Tavla, Koçören, Hancağız ve Hüseyinli mahallerinin ise gözetim bölgesi olarak takip edilmesine, olası hastalık risklerinde riskli alan ve gözetim bölgelerinin yeniden değerlendirilmesine, belirtilen kuduz riskli alan içerisindeki bölgede kordon uygulanarak işletmelere hayvan giriş-çıkışının yasaklanmasına, hastalık mahallindeki sahipsiz başıboş kedi ve köpekler ile vahşi hayvanların Defne Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın kuduz şüpheli bölge başta olmak üzere tüm Defne ilçesi genelinde toplanmasına, aşılanmasına ve hastalık sönüşü yapılıncaya kadar bakım evlerinde tutulmalarına, hastalık mahallindeki sahipli hayvanların İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından aşılanmasına ve sağlık kontrollerinin yapılmasına, hasta hayvan tarafından ısırılan insanlar var ise sağlık teşkilatı ile irtibata geçmelerinin sağlanmasına ve konunun İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilmesine, risk alanı içerisinde olası gelişebilecek ısırık vakalarının da aynı hassasiyetle takip edilmesine karar verilmiştir. Konuyla ilgili idari ve fenni tüm tedbirler alınmış olup süreç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde tüm kurumlarımızca titizlikle takip edilmektedir."

Açıklamada, vatandaşların herhangi bir olumsuz durumda en yakın sağlık birimine başvurması, emniyet ve jandarma birimlerine haber vermesi istendi.

Kaynak: AA