DÜNYA
06 Haz 2021 11:04 Son Güncelleme: 06 Haz 2021 11:21

Biden'dan Rusya-ABD zirvesi öncesi kritik açıklama

Rusya-ABD zirvesi ve NATO Zirvesi öncesi kritik açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Biden, Rusya ile çatışma aramadıklarını aksiden istikrarlı ilişkiler istediklerini söyledi.

Haberi Dinle

Cenevre’de 16 Haziran’da yapılması planlanan Rusya-ABD zirvesine ve Brüksel’de 14 Haziran’da planlanan NATO Zirvesi’ne geri sayım sürerken ABD Başkanı Joe Biden’den kritik bir açıklama geldi.

"ÇATIŞMA ARAMIYORUZ"

Washington’un Moskova ile çatışma aramadığını, aksine istikrarlı ilişkilerden yana olduğunu ifade eden Biden, aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğine yönelik iddia edilen meydan okumalara da yanıt vermeye hazır olduğuna dikkat çekti.

"BİRLİK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Biden’in Washington Post için kaleme aldığı makalede, “Vladimir Putin ile Cenevre'de, dünyayı ABD ile aynı perspektiften gören, bağlarımızı ve ortak hedeflerimizi yenileyeceğimiz dostlar, ortaklar ve müttefiklerimizle üst düzey görüşmelerin ardından bir araya geleceğim. Rusya'nın, Ukrayna'daki saldırganlıkla başlayan Avrupa’nın güvenliğine yönelik meydan okumalarına karşı birlik olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

‘Demokratik değerleri koruma’ konusundaki kararlılığını dile getiren, ayrıca Putin ile insan hakları ve seçimlere ‘müdahale’ konularını tartışma sözü veren Biden, aynı zamanda Rusya ile ‘çatışma aramadığını’ vurguladı.

"İSTİKRARLI İLİŞKİLER İSTİYORUZ"

Stratejik Saldırı Silahlarının Yasaklanması Anlaşması’nın (START-3) uzatıldığını anımsatan ABD Başkanı, “Rusya ile stratejik istikrar ve silah kontrolü gibi konularda çalışabileceğimiz, istikrarlı ve öngörülebilir ilişkiler istiyoruz” ifadelerini kullandı.

PUTİN: OLUMLU SONUÇLAR BEKLİYORUM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce Joe Biden ile yapacağı görüşmede Rusya ile ABD arasındaki ilişkileri normalleştirmenin yollarını bulmaya çalışmak gerektiğini ifade etmişti.

Görüşmeye ilişkin beklentilerini dile getiren Putin, “Olumlu sonuçlar bekliyorum. Rusya-ABD ilişkilerini normalleştirmek ve sadece ülkelerimizin değil, tüm uluslararası topluluğun karşı karşıya olduğu sorunları çözmek için yeni adımları atmaya yönelik koşulların oluşmasını umuyorum” demişti.

Yorumlar