DÜNYA
03 Ağu 2020 10:03 Son Güncelleme: 03 Ağu 2020 10:41

ABD’li petrol devi terör örgütü ile anlaştı!

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ABD'li bir petrol şirketi ana omurgasını terör örgütü PKK/PYD'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile petrol anlaşması imzaladı. Şirket terör örgütünün kontrolündeki alanlarda petrol çıkaracak ve SDG'ye bir ödeme yapacak. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo hükümetin anlaşmayı desteklediğini söyledi.

Haberi Dinle

Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre ABD'li bir petrol şirketi ana omurgasını terör örgütü PKK/PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile petrol anlaşması imzaladı. Reuters'ta yer alan habere göre; Suriye Dışişleri Bakanlığı anlaşmayı ‘yasa dışı' olarak niteledi.

Dışişleri Bakanlığı firmanın kim olduğunu açıklamazken farklı kaynaklar şirketin ABD'nin ünlü firmalarından Delta olduğunu ifade ediyor. SDG'den konu hakkında bir açıklama yapılmazken Reuters'ın ulaştığı ABD yetkilileri de Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması hakkında yorum yapmadı.

POMPEO ANLAŞMAYA DEĞİNDİ

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo SDG ile ABD arasındaki petrol anlaşmasına Perşembe günü katıldığı Dış İlişkiler Komitesi toplatınsında değinmişti. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham buradaki toplantıda SDG tarafı ile görüştüğünü petrol anlaşması konusunda bilgilendirildiğini söylemiş ve hükümetin bu anlaşmayı destekleyip desteklemediği konusunu Pompeo'ya sormuştu.

‘BEKLEDİĞİMİZDEN UZUN SÜRDÜ’

Pompeo, “Anlaşmayı destekliyoruz. Beklediğimizden uzun sürdü. Umuyoruz ki şimdi anlaşma uygulamaya konuyor” açıklamasında bulundu. İç savaştan önce Suriye günde 380 bin varil petrol üretiyordu. Savaşın ardından Şam yönetimi Fırat Nehri'nin doğusundaki petrol kaynakları açısından zengin Deyr-El Zor bölgesinde kontrolü kaybetti. Ayrıca batı yaptırımları da enerji sektörünü vurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin kuzeydoğusundan askeri çekilmeye rağmen petrol olan yerlerde az sayıda Amerikan gücünün kalacağını söylemişti. Pentagon petrol sahalarının gelirinin SDG'ye kalacağını işaret etmişti.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ

erör örgütü PKK/YPG'nin güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ABD'li bir şirketle yaptığı petrol anlaşmasına Ankara'dan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"PKK/YPG terör örgütü güdümündeki "Suriye Demokratik Güçleri"nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD'de yerleşik "Delta Crescent Energy LLC" adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir.

PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye'nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir.

ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez"

Yorumlar