DÜNYA
13 Oca 2021 10:00 Son Güncelleme: 13 Oca 2021 10:01

AB ülkesinde siyasi kriz! Başbakan istifa etti

Son dakika haberi... Avrupa Birliği üyesi Estonya'da yolsuzluk iddiaları sonrasında Başbakan Juri Ratas istifa ettiğini duyurdu. Ratas gazetecilere verdiği demeçte "Siyasi sorumluluk üstlenmeme rağmen, gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Başbakan olarak herhangi bir kötü niyetli ya da kasten yanlış karar vermedim." dedi.

Haberi Dinle

Avrupa’nın kuzeyindeki Baltık ülkelerinden Estonya'nın başbakanı olan ve Merkez Parti’nin de başkanı olan Juri Ratas görevinden istifa etiğini duyurdu.

2016 yılından beri ülkenin başbakanı olan Ratas, 2016-2019 yılları arasında Merkez Parti, Sosyal Demokratlar ve Isamaa partilerinden oluşan koalisyonu yönetmişti.

2019 yılında yapılan seçim sonrasında Ratas’ın partisi Merkez Partisi, aşırı sağcı Estonya Muhafazakar Halk Partisi (EKRE) ve Isamaa ile koalisyon kurmuştu. Bu birliktelik hem Estonya’da hem de ülke dışında büyük tepki çekmişti. O dönemde Ratas’ın hükümeti birçok skandala tanık olmuş ve özellikle EKRE’nin liderleri baba-oğul Mart ve  Martin Helme bu skandalların merkezinde yer almıştı.

Bugün Ratas’ın istifa ettiği açıklanırken geçen haftalarda da hem partiden hem de kabineden bazı isimler yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmişti.

KASTEN YANLIŞ KARAR VERMEDİM

Ratas gazetecilere verdiği demeçte "Siyasi sorumluluk üstlenmeme rağmen, gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Başbakan olarak herhangi bir kötü niyetli ya da kasten yanlış karar vermedim." dedi.

Yorumlar