Mustafa Tunç

mustafatnc@gmail.com
05 Aralık 2021 Pazar
Gölge Teorisi

Hayatta en sahip olunası yetenek nedir? Bana kalırsa önemli olanı ve olmayanı ayırt edebilmektir. Önemli ve önemsiz şeyler üzerine yeterince düşünenler ayette geçen anlamıyla “boş şeylerden yüz çevirmeyi” alışkanlık haline getirebilirler.

07 Kasım 2021 Pazar
Millî Eğitime Giden Yol-2

Neden en zeki çocuklarımız politikadan uzak duruyor ve bu ülkeyi en az dert ediniyor? Çünkü en zeki çocuklarımıza en iyi eğitimi vermek istiyoruz. Bu ülkede en iyi eğitim de Amerikan, Fransız, Alman ve İtalyan okulları tarafından sunuluyor.

31 Ekim 2021 Pazar
Millî Eğitime Giden Yol-1

Türkiye’nin uzun yıllar seküler azınlık tarafından yönetildiğinden şüphe yoktur. Fakat iş bununla bitmemektedir. Bu seküler azınlık aynı zamanda muhafazakâr çoğunluğun öğretmeni haline gelmiştir.

17 Ekim 2021 Pazar
Eğitim ve Cesaret

Aldığınız eğitimin kalitesinin pek çok şeye bağlı olduğu tartışılmazdır. Genetik kapasiteniz, anne ve babanızın sahip olduğu eğitim ve paradan tutun da yetiştiğiniz apartman, sokak ve mahalleye kadar her şey sizi etkiler.

20 Eylül 2021 Pazartesi
Gazzali Medreseyi Neden Terk Etti?

Büyük İslam alimi Gazzali medrese hocalığını iki kere bıraktı. İkincisinde ölümüne bir yıl kala ve sağlık sorunları nedeniyle bıraktığı hocalığı birincisinde niçin bıraktığı ise oldukça tartışmalıdır. Kimileri onun hocalığı dönemin siyasi sorunları nedeniyle bıraktığını söylemiştir.

29 Ağustos 2021 Pazar
Minimalizm Müslümanları Kurtarabilir mi?

Doymak bilmeyen bir iştahla dünyanın tüm kaynaklarını bir kerede kullanmayı deneyen insanoğlu bu tavrının dünyayı sonraki kuşaklar için yaşanmaz kılacağını görerek durması gereken yeni yeri tespit etmeye çalışıyor.

14 Ağustos 2021 Cumartesi
Üniversite Tercihlerinde Kilit Sorular

1. Kendimi nasıl tanırım: Tercihlerde başlangıç noktası insanın ilgi ve yeteneklerinin farkında olması yani neleri yapmayı sevdiğini ve nelerle başa çıkabildiğini bilmesidir.

24 Temmuz 2021 Cumartesi
AK Parti’nin Geleceği

Ak Parti 2002 yılında iktidar oldu. İlk 8 yılı öyle sancılı değildi. Arap baharı 2010, Suriye’deki iç savaş 2011 yılında başladı. Türkiye’deki çözüm süreci 2015 Temmuz’unda bitti. 15 Temmuz darbe girişimi ise bir yıl sonra 2016 yılında yaşandı. Bu gelişmelerin Türkiye ekonomisine ve demokrasisine ağır yansımaları oldu...

27 Haziran 2021 Pazar
Sokrates’in Eğitim Metodu

Sokrates bir filozof olduğu kadar eğitimci de sayılır. Bildiğimiz kadarıyla onun kurduğu fiziksel bir okul yoktu ama çarşı, pazar, düğün, yarışma, tiyatro vb. her türlü mekânı bir eğitim yerine çevirme konusunda oldukça başarılıydı.

13 Haziran 2021 Pazar
Platon’a Göre Zorba

Bu yazımda Platon’un iki bin yıldan uzun bir süre önce zorbalık ile ilgili verdiği bilgileri özetlemeye çalıştım. Belli bir ülkeyi ve lideri düşünmeden okumak daha akıllıca olacaktır. En doğrusu bu bilgilerden alabildiğimiz kadar ders alıp kendimize ona göre yön vermektir.