Mustafa Tunç

mustafatnc@gmail.com
17 Ocak 2021 Pazar
Machiavelli

Niccolo Machiavelli ünlü İtalyan yazar, filozof ve diplomattır. En önemli eseri 1513 yılında yazdığı “Prens” ya da “Hükümdar” isimli eseridir. Sanıyorum bu çağda “Yönetici” de diyebiliriz. Kitap bir prense öğüt vermek için yazılmış. Ama tüm yöneticilere ve devlet başkanlarına da hitap ediyor.

10 Ocak 2021 Pazar
Disiplin

Disiplin gerekli midir?  Hem de ekmek ve su kadar. Peki anlaşamadığımız nokta nedir?  Kuşkusuz hangi durumun ve kişinin ne kadar disipline edilmesi gerektiği ile ilgilidir. Yani doz meselesi. Dozunda disiplin hayat kurtarır. Fakat doğru dozu bulmak epeyce bir çalışmayı gerektirir. 

13 Aralık 2020 Pazar
Bazı İşler

Bazı işler boş işlerdir. Uzak durun ki yükünüz hafiflesin ve zamanınız anlamlı işlere kalsın. Bu işler bazen birini veya bir ürünü havalı göstermek için yapılır bazen de yanlış ve eksik planlamadan dolayı aslında en önemli işler oldukları sanılır. Mesela bazı reklam ve tanıtım çalışmaları aslında gereksizdir. Tersine, ürünü bizden uzaklaştırırlar.     

06 Aralık 2020 Pazar
Annelerin Görevleri

İstanbul Üniversitesi’nden hocam olan Teoman Duralı bir derste “anne ya da baba olduğunuzda tabiatın sizinle işi biter. Tüm görevlerinizi yerine getirmiş olursunuz” demişti. Demek ki anne ya da baba olmanın kendisi en büyük görev...

29 Kasım 2020 Pazar
Babaların Görevleri

Bir öğretmen arkadaşım uzun yıllar önce yaşanmış bir olayı anlatıyor. Sabah kız kardeşinin evini aramış telefonu 4 yaşındaki yeğeni açmış. “Ne yapıyorsun” dediğinde ise “çekirdek ve domates yiyorum, yiyorum yiyorum ama doymuyorum” diye bir cevap almış.

22 Kasım 2020 Pazar
Cennete Burun Kıvırmak

Neden bazı insanların eleştirilerinden kaçmak gerekir? Çünkü eleştirileri zehirlidir. Sizin hakkınızda öyle insafsız cümleler kurarlar ki kendinizden nefret etmeye başlarsınız. Hayatınıza nasıl devam etmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Kargaşaya sürüklenirsiniz.   

15 Kasım 2020 Pazar
İnsanlıktan Çıkma Yolları

Kimi insan “erkek” olmak için insanlıktan çıkıyor. Kadınları ezerek, döverek, korkutarak, haklarına el koyarak ve hatta öldürerek. Bir kadının hayatına son verince tamamlanan bir erkeklikte eksik olan şey nedir sizce? Tabi ki insanlık.

08 Kasım 2020 Pazar
DEPREM, ÖĞRETMENLER ve ÖĞRENCİLER

Onlarca binanın yıkıldığı bir depremde 91. Saatte bile çok güzel haberler aldık. Bu doğru. Peki aynı haberleri on binlerce binanın yıkıldığı bir depremde ne kadar alabileceğiz?

01 Kasım 2020 Pazar
Müslümanların Sorunu ve Türkiye’nin Görevi

Müslümanlar arasında kol gezen çok sayıda virüs var. Cahillik, adaletsizlik, tembellik, korkaklık ve plansızlık gibi hastalıklar bünyemizi sarmış durumda. Batı bize “hasta adam” diye diye hepimizi hasta etti.

25 Ekim 2020 Pazar
Arkadaşlık ve Dostluk Üzerine

Adamın biri Kabe’yi ziyaret ederken sürekli “Allah’ım bana birkaç hayırlı dost ver” diye dua ediyormuş. Onu duyan başka biri de “Allah’tan neden dost istiyorsun? Allah’tan bağışlanma ve cenneti dile demiş.