Mustafa Tunç

mustafatunc@istiklal.com.tr
29 Mart 2020 Pazar
Batar mıyız Çıkar mıyız?

Korona virüsünün en çok zararı doğrudan değil, dolaylı yoldan verdiğini tüm dünyada gördük. Bu anlamda iki haftadır daha çok olumlu şeyler yazmaya çalışıyorum. Tüm yöneticileri ve zenginleri de tehdit eden bir hastalık, tüm gelişmiş ülkeleri de fakir ülkeler kadar tehdit ediyor, aşı için tüm imkanlar seferber edilir diyorum

22 Mart 2020 Pazar
Ne Yapmalı Ne Yapmamalı?

Nefesimizi tuttuk Koronavirüs’ü takip ediyoruz. Sağlık bakanımız her gece açıklama yapıyor. Worldometers ve gisanddata gibi sitelerden de tüm dünyadan onaylanmış verilere ulaşmak mümkün. Peki Türkiye ve dünya kıyaslandığında veriler bize ne söylüyor?

16 Mart 2020 Pazartesi
Can Alıcı Sorular

Birinci soru: Ne ile karşı karşıyayız? Dünya çapında bir salgın var. Koronavirüs hastalığı. Dünya Sağlık Örgütü bu durumu Covid-19 hastalığının neden olduğu Pandemi olarak nitelendiriyor.

08 Mart 2020 Pazar
7 Adımda Lider Türkiye

Türkiye’den lider olur mu? Neden olmasın? Liderlik potansiyelimiz var, Ortadoğu’nun, Balkanlar’ın, Türk Dünyası’nın ya da İslam Dünyası’nın lideri olma imkanına sahibiz. Sadece tüm fırsatları bir arada görebilmek ve birine odaklanmak gerekiyor.

01 Mart 2020 Pazar
Şimdi ne Olacak?

Suriye meselesi ve iç savaşı tahmin ettiğimiz kadar basit olmadı. Savaş farklı coğrafyalara sıçrayıp genişlemedi ama çok farklı ülkelerin doğrudan veya dolaylı desteği nedeniyle durduğu yerde derinleşti. Savaş derinleştikçe stratejiler değişti.

23 Şubat 2020 Pazar
Zamanın Yok

“Hayat kısa, kuşlar uçuyor” demiş Cemal Süreya. Kısa olduğunu sen de kabul ediyorsun. O zaman seçici olmalısın. Herkese değmiyor, her şeye değmiyor. Ona dahil etmek istediğin her şey hayata sığmıyor.

16 Şubat 2020 Pazar
İnsan Olmak Neden Zor

İnsan olmak kolay değil. Sevmek, saygı duymak, dinlemek, anlamak, iş yapmak. Tüm çevrenin sorumluluğunu taşımak. İnsan olmanın en rutin işleri bile zordur ve bilgelik gerektirir.

09 Şubat 2020 Pazar
İmkân ve İmtihan

Eylemlerimizin yüzü imkanlarımıza dönüktür. Yaptıkları yüzünden hiç kimseye kızmıyorum. Zira herkesin eylemleri içinde bulunduğu şartlar tarafından şekillendirilmiştir. Herkes her zaman olmasa da zaman zaman rüzgârın önündeki yapraklar gibi savruluyor.

02 Şubat 2020 Pazar
Türkiye’nin 5 Hedefi

Türkiye’nin ilk hedefi kendi vatandaşlarını mutlu etmek olmalıdır. Herkesi mutlu etmek mümkün olmasa da en azından asgari şartlar sunulmalıdır. Devlet vatandaşına güven vermeli ve eğitim, sağlık, adalet, ulaşım, işsizlik ve güvenlik gibi temel ihtiyaçları konusunda fikir sahibi olmalıdır.

19 Ocak 2020 Pazar
Tek Dünya Pek Çok Sorun ve Çıkış Yolu

Birleşmiş milletler 2000 yılında milenyum hedeflerini açıkladı. Bu hedefler; aşırı yoksulluk ve açlığın bertaraf edilmesi, evrensel ilköğretimin gerçekleştirilmesi, cinsiyet eşitliğinin ve kadın haklarının geliştirilmesi...