Mustafa Tunç

mustafatunc@istiklal.com.tr
13 Eylül 2020 Pazar
Sokrates Neden Öldürüldü

Düşünceleri ve sıra dışı hayat tarzı ile batı felsefesinde bir dönüm noktasını temsil eden Sokrates bilindiği üzere Antik Yunanistan’da Atina’daki demokrasi yanlısı rejim tarafından ölüm cezasına çarptırılmıştır.

06 Eylül 2020 Pazar
Elektronik Kitaplar ve Kitap Okuyucular

Kitap okumayan için zaten sorun yok. Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel’e atfedilen “Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz” diye bir söz var. Bugünkü meselem de öyle. Binlerce kitabınız yoksa ve sıkı bir okur değilseniz söylediklerimi mesele yapmanıza gerek yok. Ama ülke için anlamlı bir nokta.  

28 Haziran 2020 Pazar
Bugün Günlerden YKS

Değerli üniversite adayları; öncelikle herkese TYT, AYT ve YDT’de başarılar dilerim. İnşallah hiçbiriniz hasta olmazsınız. Sınav herkes için sağlıklı geçer ve herkes istediği bölüme yetecek kadar puan alır. Sınavdan rahatlamış, omuzunuzdan büyük bir yük kalkmış olarak çıkarsınız.

21 Haziran 2020 Pazar
10 Eğitim Meselesi

Eğitimde kalite azaldığında istediğiniz hiçbir şeyi tam olarak öğretemezsiniz. Amaçlarınız anlamsızlaşır. Sayılar hiçbir şey ifade etmez. Kaç üniversitenizin olduğu, çocuğunuzun İmam Hatip Lisesi’ne ya da Anadolu Lisesi’ne mi gittiği fark etmez.

14 Haziran 2020 Pazar
Müslümanlar Yazılım Üretebilir mi?

Teknolojiden, insandan, inanmaktan ve kendimiz kalarak başarılı olmaktan bahsedelim bugün. Hatta yazıya uluslararası bir boyut katıp farklı ülkelere de değinelim. Bana kalırsa teknolojiye iki türlü yaklaşan ülkeler ve insanlar var.

07 Haziran 2020 Pazar
Bağımsız İskoçya ve Cuma Namazı

Sene 2014 aylardan Nisan’dı. İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta iki haftalık eğitim için bulundum. Etkili iletişim yöntemleri, akıcı İngilizce ve İskoç kültürünü de kapsayan paket bir kurstu. Bir ailenin yanında kalmış olmam nedeni ile İskoçları biraz tanıma imkânı buldum.

31 Mayıs 2020 Pazar
Müslümanlar Olarak Özgüven Sorunumuzu Nasıl Aşarız

Biz Müslümanlarda özgüven sorunu var mı? Var. Hatta çoğumuzda var. Maalesef örnek ve önder bir ümmet görüntüsü veremiyoruz.Para, mevki-makam ya da şöhret ile dengeli bir ilişki kuramıyoruz. Peki özgüvenimizi daha güçlü hale getirebilir miyiz? Evet. İşte liste:

24 Mayıs 2020 Pazar
Kur’an Sorunlarımızı Nasıl Çözer?

Muhammed İzzet Derveze 1887 yılında Filistin’de doğdu. 1984 yılında Şam’da vefat etti. Müfessir ve tarihçi. Hayatını Kuran’ı anlamaya adadı. Zor bir hayat yaşadı. Osmanlı’nın yıkılışına şahit oldu.

17 Mayıs 2020 Pazar
Çarpık Güven, Papatya Falı ve İntihar

Geçenlerde yönetmen Faysal Soysal’ın Üç Yol filmini izleme şansı buldum. Filmin hikayesini takip etmek kolay değil. Ama izleyen herkeste farklı duygular uyandıracaktır. Bu anlamda tavsiye ederim.

11 Mayıs 2020 Pazartesi
Eğitim Oyununun Kuralları

Oyunun adı ne olursa olsun kazanmak için öncelikle kuralları öğrenmek gerekiyor. Kazanmaya devam edebilmek için de kuralına göre oynamak… Bunu uzun süre yapınca da kuralları değiştirecek ve yeni kural koyabilecek tecrübeye erişiriz...