Dünya’nın hiçbir ülkesinde göremeyeceğiniz statüde oynanan bir kupa organizasyonuna sahibiz! Düşünün ki, ortada ülkenin kazanabileceğiniz iki kupasından biri var ama çeşitli nedenlerle ülkemizin alt lig takımlarına biz bu kupanın hayalini bile kurdurtamıyoruz.

Dünya'nın hiçbir ülkesinde göremeyeceğiniz statüde oynanan bir kupa organizasyonuna sahibiz! Düşünün ki, ortada ülkenin kazanabileceğiniz iki kupasından biri var ama çeşitli nedenlerle ülkemizin alt lig takımlarına biz bu kupanın hayalini bile kurdurtamıyoruz. Halbuki her futbol ülkesinde alt lig takımları mutlaka ama mutlaka bu peri masalına imza atmıştır.

Kupa statümüzde, iki takımdan hangisi üst ligdeyse o takımın sahasında oynamak gibi adaletsiz bir uygulama ile karşı karşıyayız. Bakınız son 16'ya kalan ekiplerin 3 tanesi hariç tamamı süper lig temsilcileri.
Bu bağlamda TekSüt Bandırmaspor, Gençlerbirliği ve 24 Erzincanspor özel bir alkışı hak ediyor.

İşin garip tarafı 5. Eleme Turunda iki tane 2. Lig ekibi vardı; Kırklarelispor ve 24 Erzincanspor. Yani onlarda benzer bir durumda dolayı ilerleyememişler.

Haydi gelin Avrupa'da nasıl oluyor birlikte bakalım?

Aynı haftada İspanya Kral Kupasında ise Dünyaca ünlü Barcelona, iki alt kategorideki Unionistas'a konuk oldu. Düşünebiliyor musunuz, küçük bir şehre yada ilçeye büyük bir takımın getirdiği heyecanı-coşkuyu-mutluluğu?

Komşumuz Yunanistan'da ise ülkenin en büyük iki kulübü olan Olympiakos ile Panathinaikos, son 16 turunda karşı karşıya geldi. Yunanistan Futbol Federasyonu, bu iki takımın final yada en kötü yarı finalde olmadığı için özel bir ayarlama yapmamış.

İngiltere FA CUP 4. turunda yani son 16'ya kalma mücadelesinde Maidstone United işte bu peri masalı yazmak için hazır ve nazır. Çünkü Maidstone United, İngiltere Ulusal Lig N/S kademesinde ve FA Cup'ın heyecanı arttıran önemli bir faktör durumunda.

Ocak sonu ve şubat başında oynanacak Alman Kupasında ise tam bir futbol şöleni hakim. Çünkü çeyrek finalde mücadele edecek 8 takımdan 4 tanesi 2. Bundesliga'da oynuyor, bir tanesi ise 3.Lig ekibi.

Fransa Kupası'da tamamen Fransa'yı kapsayan bir statüde ve heyecanda. Son 32'de Lyonun rakibi 3 kategori aşağıdaki Bergerac. F. Aulnoye, Trelissac ve Le Puy yine Fransa Ligue 1'in 3 alt kategorisinde
( bizdeki 3. Lig ) Fransa Kupasına heyecan getiren alt lig kulüpleri.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Hemen her örnek aslında ülkenin futbol heyecanını rekabet şartlarını sağlayarak kupa ile zirveye çıkartma amacında.

Bizde ise bomboş tribünler, sonucu belli müsabakalar ve önemsenemeyen karşılaşmalar olarak yerini alıyor.

Ülke futbolumuz açısından çok üzücü…