Yeni bir maç haftası başlangıcında hem bir temenni hemde uyarı niteliğinde bir yazı yazma gereği hissettim ve geçen hafta yaşanan bazı fahiş hataları hatırlatmanın yararlı olacağını düşündüm.

Bodrumspor FK – Eyüpspor / Gürcan Hasova

Ülkemizin en güzel tatil rotalarından biri olan Dünya’ca bilinen bir ilçenin takımı olan ve şu ana kadar maçlarını oynadığı o küçük stadyumda taraftarlarınca bilinen hiçbir olaya karışmamış bir grubun enteresan olaylarına şahit olduk. Öncelikle Eyüpspor’lu Uğur Demirok’a büyük geçmiş olsun çünkü gelen yabancı cisimlerden biri tecrübeli futbolcunun maalesef gözünde ciddi bir yara açtı.

Peki ne olduda böylesine sakin bir futbol noktasında büyük olaylar yaşandı!

Bu sorunun cevabını uzaklarda aramayalım, tabiki orta hakem Gürcan Hasova’ya bakalım. Gözünün önündeki net faulü vermemesi ile Bodrumspor FK’nın her daim sakin olan teknik adamı İsmet Taşdemir’in önce sinirlenmesine sonradan çıldırmasına sebep oldu. Çünkü Gürcan Hoca, ortada hiçbir sebep yok iken ve kimsenin anlayamadığı şekilde İsmet Hoca’ya kırmızı kart göstererek oyun dışına attı. İşte bu olaydan sonra ortalık karıştı düzen bozuldu!

Maç içinde de kabadayıvari hareketler ile oldukça itici bir duruş sergileyen hakem Gürcan Hasova, bana göre oluşan olumsuz atmosferin baş müsebbibi oldu. 

Başakşehir FK – Samsunspor / Buğra Taşkınsoy

Bazı hakemlerimiz ya orta hakemliğin anlamını bilmiyor yada orta hakemlik yapmayı bilmiyor! Her zaman ifade ettiğim gibi, sahada hakem olarak en büyük yetkili orta hakemdir, yan hakemler ve video yardeımcı hakemler ise orta hakeme yardım eden bireylerdir.

Samsunspor’un forvet oyuncusu Mouandilmadji’nin kırmızı kart pozisyonunda ve Başakşehir FK’nın attığı golde, pozisyonların içinde olmasına rağmen hatta çok çok yakın mesafade bulunması halinde bile adeta VAR’ın esiri konumuna düşmesi oldukça garipti. Burada aslında tüm yetki ve etki orta hakemde ama sanki maçı VAR Bülent Birincioğlu yönetti.

 Ayrıca maçın hakeminin İstanbul bölgesi ve VAR’ ın Trabzon’dan olması ayrıca garip bir atama olmuş. 

Tuzlaspor – Keçiörengücü

Liglerimizde bazen orta bazen yan hakemlerimiz ya en temel kuralları bilmiyorlar yada bile isteye hatalı karar verme uğraşındalar. Tuzlaspor’un attığı gol öncesi, orta yapılırken Tuzlaspor’u bir oyuncunun önde olduğunu görmeyen yan hakemlerimize ve VAR-AVAR ikilisine ne demek gerek inanın bilmiyorum? ‘’İnanılır gibi değil’’ demekten kendimizi alamıyoruz. 

Bu maçta böylesine kritik pozisyonu görmeyen veya göremeyen hakemler ise şunlardı:

Orta hakem Furkan Aksuoğlu, yan hakemler Selahattin Altay ve Egemen Savran, VAR Ali Şansalan ve AVAR Alper Çetin.

Giresunspor – Adanaspor / İlker Yasin Avcı

Liglerimizde temel kurallar yerine kendi kurallarını getiren tuhaf bir hakemlik anlayışı hakim. Örneğin bu maçtaki hakem İlker Yasin Avcı’nın bir posizyonda deyim yerindeyse ‘icat çıkarmasına’, şahit olduk!

 Adanaspor’lu R. Muhammed’in topla ilerlerken yanın ayaklaşan Giresunspor’lu oyuncu Mert Han , önce rakibinin formasından tutuyor, sonra çekiyor bu esnada ise sağladığı avantaj ile topa müdahale ediyor ve rakibinin topu kaybetmesine yol açıyor. Dünya’nın en geri kalmış futbol ülkelerinde bu yapılan faüldür ve cezası sarı karttır ama hakemmimiz İlker Yasin Avcı olan biteni sadece izliyor ve ‘oyna devam’ diyor, bizede PES demek düşüyor!

Gençlerbirliği – Şanlıurfaspor

Pazartesi 14.00 gibi hiçbir mantığı olmayan bir maç günü ve saatinde oynanan ktirik müsabakada yine çok kritik bir hakem hatası yaşandı. Şanlıurfaspor’un Denning ile attığı 2. Gol, ofsayt gerekçesi ile sayılmadı. Oysaki pozisyonda baş aktör Paixao çok açık şekilde, rakibin gerisinden gelip topu almasına rağmen, hakemlerimiz kimin aktif-kimin pasif olduğunu bilemiyor!

İnsan gerçekten hayret ediyor, bu hakem arkadaşlarımız bunca fahiş hatalar yaptıktan sonra nasıl uyuyabiliyorlar acaba?

Hakem Tolga Güldibi, yardımcıları Serdar Soydan ve Kadir Beyaz, VAR Koray Gençerler , AVAR Kutluhan Bilgiç.