Galatasaray - TekSüt Bandırmaspor karşılaşması, Ziraat Türkiye Kupasının en VAR’sız tur maçlarından biri olarak lanse edilebilinir.

Galatasaray - TekSüt Bandırmaspor karşılaşması, Ziraat Türkiye Kupasının en VAR'sız tur maçlarından biri olarak lanse edilebilinir. Çünkü verilen ve verilmeyen VAR ve Orta Hakem kararları, geceye belkide son 16 Turuna damga vurdu.

Öncelikle çok deplasman tribünü görmüş biri olarak, Bandırmaspor'lu 2500'e yakın her yaştan insanın olduğu, tek tip kıyafet giydiği, coşkulu ve keyifli bir deplasman tribünü görmemiştim. Rams Park'a büyük renk kattılar ve futbola heyecan verdiler, bir büyük teşekkür Bandırmaspor taraftarına.

Maça maalesef yine hakemler ve kararları damga vurdu! Daha önce, orta hakemliğindeki berbat performansından dolayı önce kendi şehri Edirne'de amatör küme maçı yönetme cezası verilip tekrar hakemliğe döndürülen ama yine kötü performansa devam ettiğini için VAR'a düşürülen Özgür Yankaya'dan bahsetmemek olmaz, belki kendisi bahsedilmesini istedi, bilemiyoruz.

Ömrü hayatımda çok maç izledim ama 4 dakika içinde hemde VAR'dan verilen üst üste iki penaltı kararı görmedim, Dünya Futbol Liglerinde de olduğunu hatırlamıyorum. Maçın orta ama kıdemsiz hakemi Muhammed Ali Metoğlu, o anlarda koştura koştura VAR monitörünün olduğu bölgeye gitti. Burda bu önemli bilgiyi vermek gerekir; maçları VAR değil Orta Hakemler yönetiyor, her uyarıyı kabul edip etmemek orta hakemin inisiyatifindedir, son karar verici O'dur, masadaki VAR değil!

Bütün bu olayların sonucunda maç bir anda 3-0'a geldi.

Galatasaray'ın 3 kulvarıda başarıyla yürütebilecek değerli yıldızları var: Tete-Zaha-Ndombele ve yeni transfer Vinicius gibi. Tabiki maçın ve turun mutlak favorisi, üstüne üstlük Rams Park'ta ligin bile çok üzerinde büyük hakimiyeti var. Bunlar mutlak gerçekler ama sahada da 11'e 11 mücadele ediliyor, hiçbir takım maçlara 1 eksik veya 1 fazla kişiyle çıkmıyor!

Devrenin sonlarında savunmadan kopup gelen Sergen'in, Batuhan'ın harika ortasını golle tamamlaması, konuk bordo-beyazlıları bir parça umutlu gönderdi soyunma odasına.

İlk yarıda kılı kırk yararak 2 penaltı gol kararı alan VAR ve Orta Hakem, çok enteresan bir şekilde Djitte'ye yapılan ceza sahasındaki net darbede oldukça reaksiyonsuzdu. Neden?

Bandırmaspor'un dalga dalga geldiği anlarda Çeçenoğlu'nun harika vuruşu ile atılan 2. golde, önce el sonra yamuk bir ofsayt çizgisi ile yine VAR devreye giriyordu. Neden?

Ülkemizin bu karışık ve zor futbol ikliminde yeni sözler, yeni heyecanlar ve yeni oluşumlara şiddetle ihtiyaç var, bu sebeple kendi şehri için çırpınan insanları örneğin Bandırmaspor Başkanı Onur Göçmez gibi şahsiyetleri küstürmemek lazım kanaatindeyim.