İran, Pakistan’da geçtiğimiz haftalarda İranlı sınır muhafızlarını öldüren Ceyşü’l Adl adlı örgütün saldırılarına misilleme olarak örgütün iki üssünü hedef almıştı. Pakistan da bu saldırıya karşılık vererek Sistan-Belucistan sınırındaki iki örgütün hedeflerine saldırı düzenledi.

İran, Pakistan'da geçtiğimiz haftalarda İranlı sınır muhafızlarını öldüren Ceyşü'l Adl adlı örgütün saldırılarına misilleme olarak örgütün iki üssünü hedef almıştı. Pakistan da bu saldırıya karşılık vererek Sistan-Belucistan sınırındaki iki örgütün hedeflerine saldırı düzenledi.

Pakistan ordusu yaptığı açıklamada istihbarat bilgileri doğrultusunda hareket ettiklerini belirterek, Pakistan içinde terör faaliyetlerde bulunmakla suçladığı Belucistan Kurtuluş Ordusu (BKO) ve Belucistan Kurtuluş Cephesi'nin (BKC) İran'daki üslerini hedef aldıkları yönünde açıklama yaptı.

Ordu, bu operasyonda insansız hava araçları, roketler, füzeler ve diğer silahların kullanıldığını ve "ikincil zararlardan" kaçınmak için son derece dikkatli davranıldığı vurgusunda bulundu.

Tabii Pakistan ordusunun ülkenin güvenliğini sağlamak için her zaman hazır olduğu da belirtildi.

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde onlarca yıldır çeşitli Beluç ayrılıkçı örgüt faaliyet gösterirken
Pakistan güvenlik güçlerine, polisine ve kilit noktalara yönelik çeşitli ölümcül saldırıların sorumluluğunu da açık açık üstlenmekten çekinmiyorlar.

İki büyük örgüt olan BKC ve BKO öne çıkarken
Pakistan son yıllarda bu örgütün
militanlarının İran'a sığındığı iddiasında bulunuyordu.

Pakistan hava saldırılarının ardından BKC bir açıklama yaptı. Örgüt açıklamasında İran'da herhangi bir üslerinin olmadığını söyleyerek 'herhangi bir savaşçımız da yaralanmadı.' dedi.

Ceyş el-Adl ise İran hükümetine muhalif silahlı bir grup.

Bu grup ise kendisini İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletinde "Sünni haklarının savunucusu" olarak tanımlıyor.

İran'ın Pakistan'a yönelik saldırılarının hedefinde olan örgüt geçmişte İran güvenlik güçlerine düzenlenen bazı saldırıları üstlenirken İran ise bu örgütü ABD ve İsrail'in desteklediği iddiasına sahip!

İran ve Pakistan'daki gelişmeleri yorumlayan uzmanlar iki ülke arasında son dönemde yaşanan gerginliğin tüm bölgeyi olumsuz etkileyeceği görüşünü savunup gerilimin gelecekte daha da artabileceğine inanılsa da
her iki ülke de birbirlerini hedef almadığı konusunda ısrar ediyor. Hem İran hem de Pakistan diğerinin topraklarında bulunan Beluç milliyetçisi militan grupları vurduklarını iddia ediyorlar.

Pakistan da İran da Ceyşü'l Adl'ın da aralarında olduğu silahlı ayrılıkçı gruplarla yıllardır savaş veriyor.

Pek tabiidir ki Pakistan, "Egemenliğimizin bu şekilde ihlal edilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez ve ciddi sonuçlar doğurabilir'şeklinde bir açıklama yaptı.

Pakistan "Bu tür tek taraflı eylemler iyi komşuluk ilişkilerine uygun değildir ve ikili güven ve itimadı ciddi şekilde zedeleyebilir" açıklamasında oldukça haklı.

Ama İran'ın Ortadoğu'da Pakistan dışında Irak, Suriye'ye füze saldırıları İran destekli Yemen'deki Husilerin ise ABD ve batı ülkelerine ait gemileri Kızıldeniz'de hedef almaya devam ettiğini düşünürsek karşılıklı olarak iki ülkenin gerilimi daha da arttırmayacağını öngörebiliriz.