YAŞAM
21 Eki 2016 16:25 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:38

Yerin 600 metre altında dünya rekoru denemesi

Bartın'da yerin 600 metre altında gerçekleştirilecek nikah kıyma töreni ve televizyon programıyla Guinness Rekorlar Kitabına girilmesi amaçlanıyor.

Haberi Dinle

Bartın'ın Amasra ilçesinde, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla yerin 600 metre altında gerçekleştirilecek nikah kıyma töreni ve televizyon programıyla Guinness Rekorlar Kitabına girilmesi hedefleniyor.

Türkiye Gezginler Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Hema Tarlaazğı kuyusu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da katılacağı bu nikah töreniyle aynı anda 2 dünya rekorunun kırılacağını söyledi.

"Dünya rekorunu ülkemize getireceğiz"

Amasra'da 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde dünya rekoru kırmayı amaçladıklarını aktaran Kural, "Bize bunun neden burada yapıldığıyla ilgili sorular geliyor. Burası henüz üretime geçmedi biliyorsunuz. Diğer ocaklarda böyle bir şey yapmak iş emniyeti açısından tehlikeli olurdu. Bu kadar insan inip çiftlerin orada evlenmesi ve en derinde televizyon programı yapmak riskliydi. Çünkü grizu patlaması olabilirdi. O nedenle burayı seçtik. Bu iki rekor bütün dünyada kaybettiğimiz madenci dostlarımız, şehitlerimiz, Soma’da 301 kişi, Ermenek’te 31 kişiyi kaybettik, onların adına bu rekor kırılacaktır. Çünkü madenciler bu ülkenin bu duruma gelmesinde baştan beri büyük bir fedakarlık göstermişlerdir, madencilere bu çalışmalarında destek olan, emekçi madencilerimizin adına bu iki rekor kırılacaktır." diye konuştu.

En derinde evlenme rekoru 133 metre ile İngiltere’ye ait olduğunu ifade eden Kural, "Deniz seviyesinden en derin televizyon yayını da 233 metreyle Almanya’ya ait. Dünya rekorunu ülkemize getireceğiz. Bununla dünya çapındaki bütün madencileri onurlandıracağız." dedi.

ETİKETLER
#maden #rekor #Bartın
Yorumlar