GÜNDEM
03 Ara 2019 12:41 Son Güncelleme: 03 Ara 2019 13:17

Trump'tan kritik NATO zirvesi öncesi Türkiye mesajı

ABD Başkanı Trump'tan kritik NATO zirvesi öncesi Türkiye mesajı geldi. Trump "Türkiye ile ilişkilerimiz iyi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşebilirim" dedi.  Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un NATO'ya ilişkin ifadelerine de tepki gösteren Trump, "NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemek çok aşağılayıcı" dedi.

Haberi Dinle

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un NATO'nun beyin ölümü ifadesine tepkiler devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, "NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemek çok aşağılayıcı" ifadelerini kullandı. 

Trump, NATO'ya en fazla ihtiyaç duyan ülkelerin başında Fransa'nın geldiğini belirterek, "Bu tarz açıklamalar çok tehlikeli" şeklinde konuştu.

'NATO için böyle bir açıklama yapamazsınız. Fransa'nın Amerikan şirketlerine vergi uygulamasını istemiyorum, vergi uygulayacak biri varsa o da ABD'dir, Fransa değil." diyen Trump ayrıca Fransa ekonomisinin iyi olmadığını vurguladı. 

TÜRKİYE MESAJI: TÜRKİYE'Yİ SEVİYORUM

Öte yandan Trump, "Türkiye'yi seviyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimiz iyi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşebilirim. O çok iyi bir NATO üyesi" dedi. 

Türkiye'nin Bağdadi operasyonunda çok yardımcı olduğunu söyleyen Trump "Türkiye ABD silahlarını almak istiyordu fakat Obama bunu engelledi. Bu yüzden onlar da Rusya'dan aldılar" dedi. 

Yorumlar