10 °c

Soyağacı sorgulama ne zaman açılacak?

Vatandaşların yoğun ilgisinin ardından askıya alınan e-devlet üzerinden soyağacı sorgulama hizmeti yeniden devreye girecek. Vatandaşlar ise hizmetin ne zaman yeniden hizmete gireceğini merak ediyor.

Soyağacı sorgulama ne zaman açılacak?

e- Devlet giriş sistemi üzerinden erişime açılan alt üst soyağacı bilgisi sorgulama işlemi yaşanan büyük yoğunluk nedeniyle geçici bir süreliğine durdurulmuştu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, sistemdeki sorunun giderilmesi için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile birlikte çalışma başlattı. e-Devlet alt-üst soyağacı sorgulama için bir bakanlık daha devreye girdi. Geçici olarak kapatılan sistem günlük kota uygulamasıyla önümüzdeki günlerde tekrar devreye girecek.

Hizmetin ne zaman devreye gireceği merak konusu olurken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden üst düzey bir yetkili şu açıklamayı yaptı; "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca çalışma yürütülüyor. Sistemin kapasitesinin yükseltilmesi söz konusu. Şu anda test çalışması yapıyoruz. Sistem kilitlenmeden en fazla ne kadar soyağacı sorgulama yapılabilir. Bu konudaki çalışma sürüyor. En geç bir hafta içinde vatandaşlar yeniden soyağacı sorgulaması yapabilecek. Ancak günlük kota olacak. Kullanıcılardan ricamız sakin olmaları"

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.