GÜNDEM
07 Haz 2021 16:10 Son Güncelleme: 07 Haz 2021 16:12

Resmen yürürlükte: Terör içerikleri 1 saat içinde kaldırılacak

AB'de terör içerikli paylaşımların 1 saat içinde kaldırılmasını öngören yasal düzenleme devreye girdi. Bu tür içeriğin tespiti ve kaldırılması için otomatik tanımlama teknolojilerinin kullanılması gibi bir yükümlülük bulunmayacak.

Haberi Dinle

Avrupa Birliği'nde terör içerikli paylaşımlar ile ilgili yeni yasal düzenleme yapıldı.

Buna göre, sosyal medya veya internet siteleri gibi platformlardan yapılan terör içerikli paylaşımların, AB ülkelerinin ilgili makamlarının talebi olması halinde 1 saat içinde kaldırılması gerekecek.

AB içinde internet üzerinden hizmet sunan platformlar ve üye ülkelerin yasal sürece uyumlu hale gelmeleri için bir yıl süreleri bulunuyor.

TÜM İÇERİKLERİ KAPSIYOR

Yeni düzenleme ile internet üzerindeki resim, video, yazı, ses gibi tüm paylaşımlar, bir AB ülkesinin yetkili makamı tarafından terör içeriği olarak değerlendirilirse ve kaldırılması talep edilirse 1 saat içinde silinmesi veya bu tür içeriğe tüm erişimin engellenmesi gerekecek.

Terör suçlarının veya suça sebep olabilecek faaliyetlerin internette yapılan canlı yayınları da bu tür içerik arasında sayılabilecek.

TERÖRÜN İÇERİĞİ DE TANIMLANDI

Terör içeriğinin tanımı ise 'terör suçlarını işlemek veya bunlara katkıda bulunmak, bir terör grubunun faaliyetlerine katılmak, terör faaliyetlerini yüceltmek, terör suçlarını savunmak veya kışkırtmak' olarak belirlendi.

AB ülkelerinin 'yetkili makamları' tarafından içerik kaldırma taleplerinde gerekçenin açıkça belirtilmesi ve kaldırılması istenen paylaşımın neden terör içeriği olarak değerlendirildiğinin detaylı şekilde açıklanması gerekecek.

AĞIR CEZALAR GELİYOR

İçerik kaldırma taleplerine uymayan platformlar veya internet sağlayıcılarına ceza verilebilecek. Cezalarda platformun büyüklüğü göz önünde bulundurulacak ve cezanın büyüklüğüne göre orantılı olması sağlanacak. Mali cezalar platformun cirosunun yüzde 4'üne kadar çıkabilecek.

Kaynak : AA

Yorumlar