DÜNYA
22 Tem 2019 12:01 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 14:42

İran'dan flaş açıklama! ABD casuslarına idam cezası

İran, dün yaptığı açıklamada ABD adına casusluk yaptığı öne sürülen 17 kişiyi tutukladığını açıklamıştı. İran makamlarından yapılan son açıklamada, CIA merkezli bir şebekenin çökertildiği ve bazı casusların idama mahkum edildiği belirtildi.

Haberi Dinle

İran makamları, ABD için çalıştığı öne sürülen bir casusluk şebekesini çökerttiğini açıkladı. Yakalanan 17 kişinin ise CIA tarafından ülke içinde eğitildiği iddia edildi.

Kimliği tespit edilen casusların ekonomik, nükleer, altyapı, askeri ve siber alanlardaki hassas ve hayati özel sektör merkezlerinde çalıştığı ve buralarda gizli bilgileri topladığı öne sürülüyor.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars’ın İstihbarat Bakanlığı Casuslukla Mücadele Birimi Başkanı’na dayandırdığı haberinde ise, 'söz konusu 17 casus CIA tarafından yetiştirildikten sonra İran’ın hassas merkezlerine sızdırıldığı, bazı casusların yeryüzünde fesat işleme suçundan idam cezasına çarptırılacağı' belirtildi.

Washington ile Tahran arasındaki gerilim, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesini nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekmesiyle birlikte gerilmeye başladı.

ABD İran’a yönelik yaptırımları tekrar yürürlüğe sokarken, Tahran Trump Yönetimi’ne çok sert tepki göstermişti.


Yorumlar