GÜNDEM
04 Mayıs 2021 10:04 Son Güncelleme: 04 Mayıs 2021 10:08

İBB Başkanı İmamoğlu'na 'türbede elleri arkasına bağlı şekilde gezinmek' soruşturması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında yeni bir soruşturma açıldı. Fatih Sultan Mehmet türbesine girerken ellerini arkadan bağladığı görüntü nedeniyle İmamoğlu'na soruşturma açıldığı ve ifadesinin istendiği belirtildi.

Haberi Dinle

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümü törenleri sırasında Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ne elleri arkadaş bağlı olarak yürüdüğü gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddia edildi. İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği Mülkiye Başmüfettişi geçtiğimiz hafta İmamoğlu'ndan ifadesini istedi.

İmamoğlu'na gönderilen tebligatta, “2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası...” denildi.

İMAMOĞLU'NUN SÖZCÜSÜ MURAT ONGUN DOĞRULADI

Soruşturmanın medyaya yansıması üzerine İBB Sözcüsü Murat Ongun da soruşturmayı doğruladı. Ongun, Twitter hesabından "Cumhuriyet Gazetesi’nde Barış Pehlivan imzalı köşe yazısında belirtilen bilgiler ne yazık ki DOĞRUDUR. Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir" ifadesini kullandı. 

Yazıda ilgili bölüm şöyle: 

"Elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezindiniz diye hakkınızda soruşturma açılır mı? Açılmışı var. 
Bundan tam bir yıl önceydi.  

İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümüydü. Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde bir anma töreni düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılımcılar arasındaydı. 

Bilmeyenler olabilir; Fatih’in eşi Gülbahar Hatun’un türbesi de aynı avludaydı. 

İşte, hazır olun... 

İmamoğlu’nun o türbenin dışında yürürken ellerini arkasından bağlaması İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. 

İnsan inanmakta zorlanıyor ama bakanlığın onayıyla Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi. Ve geçen hafta şu suçlamayla Ekrem İmamoğlu’nun ifadesi istendi: 

“2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası...” 

Yorumlar