16 °c

Harekat planı hazır

Erdoğan'ın ABD ziyaretinde "YPG ve PYD'den Türkiye'ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız" mesajı ile kararlılığını ortaya koyan Ankara, ilk adımı attı.

Harekat planı hazır

Erdoğan'ın ABD ziyaretinde "YPG ve PYD'den Türkiye'ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız" mesajı ile kararlılığını ortaya koyan Ankara, ilk adımı attı. TSK olası bir saldırıya karşı her türlü operasyon hazırlığını tamamladı. 

SINIRA BİRLİK KAYDIRILDI

Hazırlık kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı, olası harekatlara ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarında da hazırlıklar sona erdi. Kara Kuvvetleri’ne bağlı unsurlar da sınır ötesi harekatlara yönelik senaryolarını oluşturdu. Bununla ilgili sınıra zırhlı araç ve mühimmat takviyeleri yapılırken bazı birlikler sınır hattına kaydırıldı.

ALARM DÜZEYİ ARTIRILDI

Sınır hattında, birliklere lojistik destek sağlanmasına yönelik çalışmalar da tamamlandı. Mehmetçik için çadır ve konteynerler bölgeye gönderildi, olası ihtiyaçların karşılanmasına yönelik hazırlıklar bitirildi. Bu kapsamda Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü üyelerinin bulunduğu bölgelerin karşısında yer alan birliklerde alarm düzeyi artırıldı.

SINIR ÖTESİNE YAKIN TAKİP

Terör örgütü PKK/PYD/YPG unsurlarının bulunduğu Afrin'in karşısındaki Hatay sınırı, Telabyad'ın karşısındaki Şanlıurfa'da, Kamışlı'nın karşısındaki Mardin ile Irak sınırında, hudut hattı ve ötesindeki gelişmeler askerlerle istihbarat birimlerince yakından takip ediliyor. Sınır ötesinden Türkiye’ye yönelecek herhangi bir tehdit anında karşılığını görecek.

KARARLI DURUŞ SERGİLENİYOR

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'de ziyaretinde, Türkiye'nin bir tehditle karşılaşması durumunda terör örgütü PKK/YPG/PYD'ye misliyle karşılık verileceğinin açık ve net olarak aktarıldığını vurguladı. Türkiye'nin bu konuda kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Ağar, Sincar ve Karaçok operasyonlarını hatırlattı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.