GÜNDEM
04 Eki 2017 15:14 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 12:11

Erdoğan ve Ruhani'den kritik açıklamalar! İşte alınan kararlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İranlı mevkidaşı Ruhani ortak basın düzenledi. Görüşmenin ardından ticari ve ekonomik alanda ağırlıklı olan kararlar açıklandı

Haberi Dinle

İran Cumhurbaşkanı Ruhani yaptığı açıklamada, "İki ülkenin ekonomik ilişkilerini daha ileri götürmek için çok önemli kararlar aldık" dedi. Ticarette iki ülkenin milli paralarının kullanılmasının en önemli karar olduğunu ifade eden Ruhani, "Bankacılık konusunda alınan kararlar önümüzdeki haftaya kadar inşallah sonuçlanacaktır" dedi.

İki gümrük kapısının yarından itibaren 24 saat çalışacağını açıklayan Ruhani, "İki ülke arasında yatırımcılık ilişkilerinin gelişmesi adına İran tarafı Türk tarafına gerekli destekleri sağlamaya hazır olduğunu" açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin açıklamasından öne çıkan satırlar şöyle:

"TÜRKİYE, İRAN'DAN DAHA FAZLA DOĞALGAZ ALACAK"

Petrol ve doğalgaz ile ilgili Türk tarafı İran'dan artık daha fazla doğalgaz alacağını bildirdi. İran tarafı aynı zamanda Türkiye'den bu konuda yapmasını istedi.

"KUZEY IRAK İLE İLGİLİ ÇOK CİDDİ GİRİŞİMLERDE BULUNMALIYIZ"

Suriye ve Kuzey Irak ile ilgili görüştük. En temel amacımız bölgedeki güvenliği hakim kılmaktır. Amaç barış, istikrar ve güvenliği hakim kılmak.

Etnik ve mezhebi ayrımcılıkları artırmak yabancıların buradaki planlarıdır. Bu şekilde bölgeyi ayırmaya çalışıyorlar. İki ülkede ayrımcılığı kabul etmiyor. Bütün bir Irak ve bütün bir Suriye iki ülkenin temel amacıdır.

Kuzey Irak yanlışını telafi etmeli. Türkiye Irak ve İran çok ciddi girişimlerde bulunmalıyız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları:

Değerli Ruhani'nin davetiyle burada bulunuyorum. Gösterilen misafirperverlik için teşekkür ediyorum. 

Şehit Hüseyin efendimizle birlikte Hz. Hasan efendimizi ve babaları Aliyyül Mürteza efendimizi hürmetle anıyorum.

"BİRÇOK ALANDA ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER YAPTIK"

İran halkı tarafından yüksek oranda seçilen kardeşim Ruhani'yi tebrik ediyorum. Birçok alanda olumlu ve verimli görüşmeler yaptık. Türkiye ve İran'ın 30 milyar dolar ticaret hacmi hedefimiz vardı. 10 milyar dolarda takılı kaldık.

Her alanda yoğun bir şekilde arkadaşlarımızın çalışmasını destekledik.

Irak sorunu önümüzdeki ilk madde haline geldi. Bu Kuzey Irak neyin referandumunu yapıyor. Bu referandumu tanımadığımızı söyledik. Mossad'la masaya oturup verilen karar gayri meşrudur. 

Irak'taki muhatabımız merkezi yönetimdir. Bundan sonra şartları daha da ağırlaştıracağız.

Suriye'de İran, Rusya ve Türkiye Astana sürecini işleteceğiz. Burada çatışmasızlık bölgesini çok çok önemsiyoruz.

Bu üstün mekanizmanın terör örgütleriyle DAEŞ, El Nusra ve diğerleriyle mücadele edeceğiz. Oradaki mazlumları bunlardan kurtaracağız.

Askeri birliklerimiz, bakanlarımız, istihbarat örgütlerimiz beraber çalışacaklar.

YERLİ PARA İLE TİCARET BAŞLIYOR!

Merkez Bankalarımızın riyasetinde bankacılık sektörünü canlandırma kararı aldık. Yerli para ile alışveriş sürecini hayata geçirme kararı aldık. Merkez Bankalarımız önümüzdeki hafta bir araya gelecek ve bu konudaki anlaşmayı imzalayacak. Bankalarımızın İran'da şube açmaları aynı şekilde İran bankalarının Türkiye'deki şube sayılarını zenginleştirmeleri sağlanacak. Enerji sektöründeki işbirliğini geliştireceğiz.

Medeniyetler noktasında ciddi bir geçmişe sahip olan İran'a inanıyorum ki ülkemizden binlerce insan ziyarete gelecektir.

"MOSSAD İLE MASAYA OTURARAK VERİLEN KARAR MEŞRU OLAMAZ"

Bölgesel sorunlar gündemimizde. Özellikle şu anda güçlü mekanizmalarla üzerinde çalıştığımız Irak sorunu ilk madde. IKBY'nin gayrimeşru referandumunu tanımadığımızı ifade ettik. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi neyin referandumunu yapıyor? Kendisini İsrail'den başka tanıyan yok. Ve Mossad ile masaya oturularak verilen karar meşru olamaz. Bu konudaki kararlılığımız bellidir. Irak'taki muhatabımız merkezi yönetimdir. Bu referandumu kesinlikle gayrimeşru olarak ifade ediyoruz. Bildiğiniz gibi attığımız adımlar var. Gerek İran gerek Irak gerek Türkiye yönetiminin... Ama bundan sonra daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var.

Tüm dünyadaki mazlumların kurtuluşu için vereceğimiz mücadele bizler üzerinde önemli bir vecibedir. Bu süreç içerisinde ilgili bakanlarımız silahlı kuvvetlerimiz istihbarat örgütlerimiz bölgede her türlü çalışmayı yapmaktadır. Bu ayın 24-25'inde yapılacak karma ekonomik komisyon toplantısının da hayırlara vesile olmasını diliyorum

BARZANİ'YE MESAJ: 'AĞIRLAŞTIRILARAK ATILACAK ADIMLAR VAR'

Böyle bir adımı atmak inanıyorum ki Kuzey Irak yerel yönetimini yalnızlığa mahkum edecektir.  Irak’taki muhattabımız merkezi yönetimdir ve bu referandumu da kesinlikle gayrimeşru olarak telakki ediyoruz. Aynı şekilde Suriye’de üçlü mekanizma var. Orada da İran, Türkiye, Suriye olarak Astana sürecini işletiyoruz. Burada da çatışmasızlık bölgesini çok çok önemsiyoruz. Dünyadaki mazlumların, mağdurların kurtuluşu için vereceğiz mücadele önemlidir.

ETİKETLER
#Erdoğan #Ruhani
Yorumlar