İSLAM
26 Mar 2021 14:06 Son Güncelleme: 26 Mar 2021 14:07

Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı kılacak olan vatandaşlar, namaz öncesinde bilgilerini tamamlamak için cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekat araştırması yapıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise cuma namazı kılınışını adım adım anlattı. İşte Cuma namazı hakkında bilinmesi gerekenler...

Haberi Dinle

İslam alemi için büyük anlam ve önemi olan Cuma Namazı ile ilgili araştırmalar peş peşe geliyor. Bugün cuma namazı kılınacak. İşini gücünü bırakıp cuma namazına katılacak olan vatandaşlar büyük sevap kazanacak. Cuma namazına katılıp bol bol dua etmek eve tövbe etmek isteyenler dini görevini doğru bir şekilde yerine getirmek istiyor. Akıllara ise bazı sorular geliyor. Bunlardan ilki cuma namazı nasıl kılınır, ikincisi ise cuma namazı kaç rekat? İşte cuma namazı kılınışı...

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cuma namazının kılınışı, ibadetlerini yerine getirmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor.

Cuma namazının kılınışında niyet etmek önem arz etmektedir. Cuma namazı dört rekat sünnet, iki rekat farz, dört rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

Yorumlar