24 °c

Brent petrolde sert düşüş! Kayıp yüzde 5

Suudi Enerji Bakanı'nın beklenenden daha az üretim kısıntısı yapılması önerisi sonrasında petrol fiyatlarındaki düşüş yüzde 5'e ulaştı. OPEC üretim kısıntısına karar vermek için Rusya'dan haber bekliyor

Brent petrolde sert düşüş! Kayıp yüzde 5
06/12/2018 14:57 - Güncelleme : 05/04/2019 13:11

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) toplantısı öncesinde Suudi Arabistan'ın beklenenden daha az üretim kısıntısı yapılması önerisiyle yüzde 5 düştü.
OPEC'in 175'inci olağan toplantısı başladı. Petrol fiyatlarının son haftalarda 80 dolardan 60 dolara inmesinin ardından OPEC ve OPEC dışı bazı ülkeler üretim kısıntısını müzakere etmek üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'da OPEC genel merkezinde toplandı. OPEC üyesi 14 ülkenin petrol bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Ekim'den bu yana ham petrol fiyatlarını yüzde 30 düşüren arz fazlasını azaltmak için günlük 1-1.5 milyon varil üretim kısıntısı kararı alması bekleniyor. OPEC ülkeleri yarın da örgüte üye olmayan dünyanın başlıca üreticilerinden Rusya toplanarak petrol arzını ele alacak. Yatırımcılar OPEC ve Rusya'nın üretim kısıntısı üzerinde anlaşma sağlayacağını tahmin ediyorlar.


BRENT PETROL 58 DOLARA İNDİ
 
OPEC zirvesi öncesinde düşmeye başlayan petrol fiyatları Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih'in beklenenden daha az üretim kısıntısı önerisi sonrası yüzde 5'in üzerinde düştü. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 4.56 düşüşle 58.75 doları gördü. Batı Teksas petrolü (WTI) de yüzde 4.67 kayıpla 50.42 dolara indi. 
 
'GÜNLÜK 1 MİLYON VARİL KISINTI YETER'


Khalid al-Falih gazetecilere yaptığı açıklamada günlük 1 milyon varillik üretim kısıntısının yeterli olacağını söyledi. Al-Falih "Henüz bir anlaşma yok, Rusya hala seçenekleri değerlendiriyor. Anlaşma olsa da olmasa da sonuçlarına hazırız. Tüm ülkeler yükü eşit biçimde paylaşmalı..Petrol fiyat seviyesiyle ilgili ABD ile görüşmedik."dedi.

Petrol, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın hafta sonu petrol piyasasını yönetmeye yönelik anlaşmayı 2019 yılına uzatma konusunda mutabık kalmasının ardından geçen ayki kayıplarının bir kısmını geri almıştı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.