Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında bugün toplanacak. Finansal piyasalar, Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Yatırımlarını doğru şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşlar, toplantıdan çıkacak faiz kararını merak ediyor.

SEÇİM ÖNCESİ SÜRPRİZ ARTIŞ OLMUŞTU

Merkez Bankası, yerel seçimlere bir hafta kala gerçekleşen bir önceki toplantıda politika faizini sürpriz bir adımla yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltip faiz koridorunu genişletmişti. TCMB ayrıca dezenflasyonda kararlı olduğu mesajını vermişti.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, ABD'deki temaslarında da benzer mesajlar verdi. Karahan enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için belirgin adımlar attıklarını ve "daha fazlasını da atmaya hazır" olduklarını geçen hafta söyledi. Karahan aynı konuşmada faiz artış döngüsünün sonuna gelindiğini de belirtti.

FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu. Yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

YABANCI UZMANLARIN FAİZ BEKLENTİSİ

Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, "Mevcut TCMB Başkanı'nın güvenilirliğini ve bağımsızlığını pekiştiren mart ayındaki beklenmedik faiz artırımının ardından bu faiz artışının liraya olumlu etkisini göz önünde bulundurursak TCMB bu kararın bundan sonra Türk ekonomisine nasıl yansıdığını görmek isteyebilir." dedi.

Liranın bir süre istikrara kavuştuğunu, en azından değer kaybı hızının yavaşladığını belirten Mufteeva, dolayısıyla dövizdeki pozitif trendin ileriki aylarda yurt içi fiyatlardan kaynaklanan baskıların bir kısmını hafifletmesinin beklendiğini ifade etti.

Mufteeva, nisan ayına ilişkin enflasyon verileri 3 Mayıs'ta açıklanacağı için fiyat dinamiklerindeki bu iyi eğilimin teyit edilmesini beklemenin mantıklı olabileceğini aktardı.

Öte yandan, iletişim ve ileriye yönelik sözle yönlendirmenin açıkça şahin olabileceğini dile getiren Mufteeva, bu faktörler göz önüne alındığında mevcut durumun devam edeceği ve faizlerin sabit bırakılacağı öngörüsünde bulundu.

SOCIETE GENERALE'DEN FAİZ TAHMİNİ

Fransız banka Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

MORGAN STANLEY

Anketlerin yanında uluslararası finans kurumlarından uzmanlar da karara ilişkin tahminlerini paylaştı.

ABD'li bankacılık devi Morna Stanley, Türkiye ile ilgili para politikası değerlendirmesinde temel senaryolarının politika faizinin kasım ayına kadar yüzde 50'de tutulacağı yönünde olduğunu belitti.

Morgan Stanley analistleri, TCMB'nin enflasyon görünümüne yönelik riskler nedeniyle sıkılaştırma eğiliminin sürdürmesini beklediklerini ifade etti.

Banka değerlendirmesinde, likidite ve ihtiyati tedbirlerin politika faizinin gerektirdiğinden daha sıkı bir genel parasal duruşa işaret ettiğini kaydetti.

AA FİNANS ANKETİ

AA Finans'ın TCMB'nin 25 Nisan Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 50 ile yüzde 55 arasında yer aldı.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

Kaynak: Ekonomi Servisi