Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden pırasa, potasyum, kalsiyum, fosfor ve C vitamini bakımından zengindir ve sağlığınız için mucizevi besinlerden biridir. İşte pırasanın faydaları...

Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları - Sayfa 1

Kolesterol düşmanı!

Allisin karaciğerde kolesterol üretimini engeller. Allisin aynı zamanda kan basıncını azaltmaya yardımcıdır. İçeriğindeki kaempferol flavonoid maddesi ile kan damarlarındaki hasarları azaltmaya yardımcıdır, kan basıncını düzenler.

19
Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları - Sayfa 2

Bağırsakları çalıştırıyor

Düşük kalorisi, lifli yapısı uzun süre tokluk sağlarken bağırsak hareketlerinin düzenlemesini sağlar. İçerisinde bulunan inülin prebiyotiktir.

29
Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları - Sayfa 3

Yumurtalık kanserinden koruyor

Pırasa tıpkı soğan ve sarımsakta da bulunan sülfür bileşiklerinden zengin bir besindir. Sülfür içeren besinlerin özellikle prostat, mide ve kolon kanserine karşı koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca yapısında bulunan flavonoidler sayesinde yumurtalık kanserine karşı da koruyucudur.

39
Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları - Sayfa 4

Cildi tazeliyor, yaşlanmayı önlüyor

Pırasa güçlü antioksidan olan polifenol içerir. Bu antioksidanlar vücudumuzu çeşitli hastalıkların alt yapısını oluşturan serbest radikallere karşı korur. Antioksidan etkili gallik asit içeriği ile cildi tazeler ve yaşlanma karşıtı etki gösterir.

49