Uzmanı açıkladı! İftarda cacık yerseniz...

Bakın iftarda cacık yemenin nasıl bir etkisi varmış...

Uzmanı açıkladı! İftarda cacık yerseniz... - Sayfa 1

Gıda ve Beslenme Derneği Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu Ramazan ayında dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli uyarılarda bulundu. Sıcak havanın etkisiyle vücutta oluşabilecek sağlık sorunlarına dikkat çeken Elmacıoğlu’nun açıklamalarına birlikte göz atalım.

16
Uzmanı açıkladı! İftarda cacık yerseniz... - Sayfa 2

İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi ve Gıda ve Beslenme Derneği Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlar için önemli açıklamalarda bulundu. Suyun önemine dikkat çeken Elmacıoğlu’nun dikkate alınması gereken açıklamalarını sizler için hazırladık, göz atmadan geçmeyin.

26
Uzmanı açıkladı! İftarda cacık yerseniz... - Sayfa 3

‘’Suyu sofranızdan eksik etmeyin’’ Suyun yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Prof.Dr.Funda Elmacıoğlu, suyun ve suyun yanı sıra oldukça zengin bir içeriğe sahip olan süt ürünlerinin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Elmacıoğlu, "Sütten yapılan yoğurdu ve yoğurdun yarı yarıya sulandırılması ile yapılan ayranı mutlaka sofralarından eksik etmemelerini tavsiye ediyorum" sözleri ile konuşmasına devam etti.

36
Uzmanı açıkladı! İftarda cacık yerseniz... - Sayfa 4

‘’Cacık mutlaka tüketilmeli’’ Prof.Dr.Funda Elmacıoğlu, cacığın iftar sofralarında mutlaka tüketilmesi gerektiği savunurken cacığın bağırsakları çalıştıran bir besin olduğunu belirtti:’’ Çünkü cacık, su, protein, kalsiyum ve sebze ağırlıklı. Bağırsakları çalıştıracak olan güzel bir besin kombinasyonu. Ayranda iftardan sonra susuzlukla baş edebilmek adına sahura kadarki süre içerisinde organizmanın çok rahat hücreye alabildiği sıvıdır.’’

46