'Pülümür tuzu'nun havuzdan sofralara uzanan yolculuğu

Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki havuzlarda doğal yöntemlerle üretilen kaynak tuzu, yurt içinde satışa sunuluyor. Foto galeri haberlerimizde. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

'Pülümür tuzu'nun havuzdan sofralara uzanan yolculuğu - Sayfa 1

Bitki örtüsü, verimli arazileri ve yaylaların fazla olması sebebiyle tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı kentte, son yıllarda devlet teşvikleri ve hibe yardımlarıyla ceviz, bal ve dut üreticiliği de artmaya başladı.

116
'Pülümür tuzu'nun havuzdan sofralara uzanan yolculuğu - Sayfa 2

Kente bağlı Ovacık ilçesinde kuru fasulye, nohut ve barbunya ekimi yaygınken, Mazgirt ilçesinde sebze ve meyve üretimi, Pertek ve Çemişgezek ilçelerinde ise buğday ve arpa gibi zengin tahıllar ile dut ve ceviz yetiştiriciliği dikkati çekiyor.

216
'Pülümür tuzu'nun havuzdan sofralara uzanan yolculuğu - Sayfa 3

Sahip olduğu endemik türler ve zengin florasıyla öne çıkan Pülümür ilçesinde de arıcılığın yanı sıra doğal yöntemlerle ortaya çıkarılan yeraltı kaynak tuzu, yöre insanı için önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor.

316
'Pülümür tuzu'nun havuzdan sofralara uzanan yolculuğu - Sayfa 4

İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Göneli Mezrası`ndaki tuz işletmesinde çalışan üreticiler de yıllardır ekmeğini yerin altından çıkan kaynak suyu ile ürettikleri tuzdan kazanıyor.

416