PÖH timleri, gerçek operasyonlara sanal ortamdaki eğitimle hazırlanıyor

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Polis Özel Harekat (PÖH) timleri, meskun mahalden uçak, araç, bina, gemi, metro ve petrol arama platformuna kadar pek çok alana ilişkin yapay zekayla oluşturulmuş ortamlardaki eğitimlerle "doğrudan operasyon kabiliyeti" kazanıyor. (Kaynak: AA)

PÖH timleri, gerçek operasyonlara sanal ortamdaki eğitimle hazırlanıyor - Sayfa 1

Özel Harekat Başkanlığı bünyesinde 4 yıldır faaliyet gösteren Sanal Taktik Eğitim Merkezi`ndeki (SATEM) 1085 metrekarelik kapalı alanda PÖH`lere, "algıla, karar ver, uygula" yöntemiyle, tim halinde birlikte hareket etme, refleks geliştirme ve atış kabiliyetlerini artırmaya yönelik eğitimler veriliyor.

116
PÖH timleri, gerçek operasyonlara sanal ortamdaki eğitimle hazırlanıyor - Sayfa 2

"Giyilebilir teknoloji" ile donanan PÖH`ler, uydu haritası ve bina planının yüklendiği yapay zeka destekli bilgisayarlar aracılığıyla oluşturulan sanal ortamlarda düşmanla karşılaşıyor.

216
PÖH timleri, gerçek operasyonlara sanal ortamdaki eğitimle hazırlanıyor - Sayfa 3

Operasyonlarda kullandıkları gerçek silah ve teçhizatla aynı ağırlıkta donanım kullanan PÖH`ler, hedefleri etkisiz hale getirmeyi önce sanal ortamda deneyimliyor.

316
PÖH timleri, gerçek operasyonlara sanal ortamdaki eğitimle hazırlanıyor - Sayfa 4

Yapay zekanın hazırladığı düşmanları bazı durumlarda yetersiz bulan PÖH`ler, zaman zaman meslektaşlarından da yardım alıyor. Böyle durumlarda PÖH`ler düşmanın yerine geçen meslektaşlarıyla sanal ortamda karşı karşıya kalıyor.

416