Kimi ölü insanları besliyor, kimi kütükleri sopalarla dövüyor! İşte birbirinden tuhaf yılbaşı gelenekleri

Noel, çoğu ülkenin kendi geleneklerine sahip olduğu ve dünyanın en büyük bayramlarından biri olarak bilinir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ise yılbaşı ve noel gelenekleri farklı ve ilginç ritüellerle kutlanır.

Kimi ölü insanları besliyor, kimi kütükleri sopalarla dövüyor! İşte birbirinden tuhaf yılbaşı gelenekleri - Sayfa 1

Noel, tarihsel süreç içinde farklı medeniyetlerin kendi geleneklerini eklediği bir kutlamaya dönüştü. Çoğu eğlenceli olsa da bazı etkinlikler oldukça ürkütücü ve tuhaf. İşte dünyanın çeşitli bölgelerinden ilginç yeni yıl gelenekleri.

16
Kimi ölü insanları besliyor, kimi kütükleri sopalarla dövüyor! İşte birbirinden tuhaf yılbaşı gelenekleri - Sayfa 2

Avusturya- Krampus

Krampus, dünya çapında yaramazlık yapan çocukları cezalandıran canavar olarak tanınır. Avusturya'da yılbaşı zamanında erkekler Krampus canavarını tanımlayan kostümlerini giyerler ve Krampuslauf olarak bilinen yerde sokaklarda dolaşırlar. Ellerinde zincirler ve özellikle kötü çocukları kaçırmak ve onları cehenneme çekmek için bir sepet taşırlar. Cadılar Bayramı'nın anımsatan bu gelenek eğlenceli görüntülere sahne olsa da küçük çocukların korktuğu bir ritüel olarak kabul ediliyor.

26
Kimi ölü insanları besliyor, kimi kütükleri sopalarla dövüyor! İşte birbirinden tuhaf yılbaşı gelenekleri - Sayfa 3

İspanya- Caga Tio

İspanya'nın Katalonya bölgesinde yerel halk dışkılama kütüğü anlamına gelen 'caga tio' geleneğini sürdürüyor. Yeni yıldan bir hafta önce aileler bir kütük satın alarak üzerine yüz çizip kıyafet giydirirler. Yeni yıla kadar bu kütüğü meyve, kuruyemiş ve tatlılarla beslerler. Yeni yılda aile yarattıkları kütükten karakteri sopalarla döverler ve tüm yiyeceklerin çıkması için beklerler. "Eğer yediklerini çıkartmazsan sana sopayla vururum" anlamına gelen geleneksel bir şarkı söylerler.

36
Kimi ölü insanları besliyor, kimi kütükleri sopalarla dövüyor! İşte birbirinden tuhaf yılbaşı gelenekleri - Sayfa 4

Güney Afrika- Kızartılmış Tırtıl

Dünyanın pek çok bölgesinde yeni yıl sofralarında hindi görürsünüz ancak Güney Afrika'da durum biraz daha farklı. 25 Aralık günü Güney Afrika'da kızarmış tırtıl tüketiliyor. Tırtılın çaya benzer bir tadı olduğunu belirten halk tırtılın besleyici değerinin yüksek olduğunu da söylüyor.

46